10 cytatów zadeklarowanych zwolenników i przeciwników Bitcoina

10 cytatów zadeklarowanych zwolenników i przeciwników Bitcoina

Promocja i Reklama

Nie ma tematu, który porusza świat finansowy mocniej, niż Bitcoin, najbardziej znana kryptowaluta. Wprowadzenie kryptowalut to największa rewolucja w świecie finansów w przeciągu ostatnich stu lat. Oczywiście niektórzy podchodzą do nich nadal sceptycznie, ale wielu czołowych polityków, ekonomistów, ekspertów branżowych i inwestorów uwierzyło w siłę kryptowalut i głośno podzieliło się swoją opinią.

Zmiany powodowane za sprawą technologii blockchain i Bitcoina są nieuniknione. Byliśmy już świadkami tego, jak internet zmienił dostęp do informacji, jak Bittorrent utorował drogę do udostępniania plików czy jak Facebook wpłynął na gospodarkę. Bitcoin powstał jako odpowiedź na kryzys finansowy lat 2007/2008. Opiera się na szyfrowaniu i można go określić mianem „cyfrowej gotówki”. To wirtualne środki, którymi użytkownik dysponuje bez udziału żadnych pośredników, w tym banków. Twórcom przyświecała idea „wolnej waluty” i Bitcoin spełnia to założenie. Jednak, jak w każdym przypadku, oprócz zwolenników, ma także swoich przeciwników. Przyjrzyjmy się, jak wypowiadają się o Bitcoinie wielkie osobowości.

Satoshi Nakamoto

Satoshi Nakamoto to prawdopodobnie twórca Bitcoina. Prawdopodobnie- ponieważ nikt do końca nie wie, czy to prawdziwa tożsamość, a nawet, czy należy do jednej osoby, czy całej grupy. W każdym razie ojciec kryptowaluty powiedział: „Jeśli tego nie rozumiesz lub w to nie wierzysz, nie mam czasu, by cię przekonywać, przepraszam”. Słowa te kierowane były do wszystkich wątpiących na forach internetowych. Z perspektywy czasu łatwo stwierdzić, że brak wiary był bezpodstawny, od czasu powstania Bitcoina minęło bowiem 10 lat i wokół niego wyrósł cały przemysł. Początki jednak były trudne: Bitcoin był czymś kompletnie nowym i innowacyjnym, a na zrozumienie zasad jego działania potrzeba było dużo czasu i samodzielnej nauki.

Jamie Dimon, dyrektor generalny JP Morgan

„To oszustwo, coś gorszego nawet niż cebulki tulipanów”. Trudno się dziwić, że szef jednego z największych holdingów finansowych na świecie jest, delikatnie mówiąc, nastawiony krytycznie. Jednym z celów powstania kryptowaluty jest wyeliminowanie z rynku takich gigantów finansowych jak JP Morgan.

Chamath Palihapitiya, były dyrektor generalny Facebooka

Ten kanadyjski inwestor, założyciel i dyrektor generalny Social Capital jest fanem Bitcoina. „Pieniądze wersja 2.0. Wielka, wielka sprawa!”– powiedział z zachwytem. Palihapitaya wierzy, że Bitcoin w ciągu najbliższych 20 lat osiągnie wartość 1 miliona dolarów.

Warren Buffet ekonomista, inwestor

A co myśli Warren Buffet, uważany powszechnie za jednego z najlepszych inwestorów na świecie? „Trzymaj się od tego z daleka. W zasadzie to miraż. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli chodzi o kryptowaluty, mogę niemal z całą pewnością stwierdzić, że to wszystko źle się skończy”. Trudno się dziwić takiemu podejściu: fortuna Buffeta została zgromadzona dzięki klasycznym aktywom i cierpliwości. Dla słynnego inwestora ryzyko i zmienność kryptowalut byłaby od razu sygnałem ostrzegawczym. Buffet zresztą znany jest ze swojego sceptycznego podejścia do nowinek technologicznych.

Peter Thiel, założyciel PayPal

Podczas tworzenia PayPal Peter Thiel i jego współpracownicy mieli podobny pomysł: wirtualna waluta. „PayPal miał na celu stworzenie nowej waluty. Nie udało nam się, ale stworzyliśmy nowy system płatności. Bitcoinowi takiego systemu trochę brakuje: jest bardzo trudny w użyciu i to największe wyzwanie, jakie przed nim stoi”. Nawet widząc niedostatki Bitcoina, Peter Thiel, jako jeden z największych inwestorów w Dolinie Krzemowej, jest jego wielkim orędownikiem.

Julien Assagne, założyciel Wikileaks

„Bitcoin ma faktycznie Centrum Równowagi i Motywacji, dlatego to się zaczyna”. Historia związków Wikileaks i Bitcoina jest długa. Tak naprawdę bez kryptowalut nie mogłyby istnieć żadne Wikileaks, jakie znamy. Kiedy zablokowano wpłaty dla Wikileaks blokując karty kredytowe, datki w kryptowalucie pozwoliły jej przetrwać. Sam Julien Assagne był od dawna na listach mailingowych ruchów w rodzaju Cypher Punk, gdzie idea Bitcoina była powszechnie popierana.

Yanet Yellen, była przewodnicząca Rezerwy Federalnej USA

„Rezerwa Federalna po prostu nie ma uprawnień do monitorowania ani regulowania Bitcoinów w jakikolwiek sposób”– Yannet Yellen w swojej wypowiedzi podkreśla kluczową zaletę Bitcoinów. Rzeczywiście nikt nim nie kieruje i jest to prawdziwie międzynarodowa waluta.

Vitalik Buteryn, współzałożyciel Ethereum

„Blockchain aktywizuje centrum. Zamiast zwalniać kierowcę, usuwa Ubera spomiędzy niego a klienta, pozwalając mu pracować bezpośrednio dla pasażera”. Rzeczywiście, to kolejna ważna cecha Bitcoina: pozbywając się pośrednika zwiększa się zysk bezpośredni i tworzy szanse na powstanie sprawiedliwej gospodarki.

Bill Gates, założyciel Microsoft

„Bitcoin jest ekscytujący, ponieważ pokazuje, jak tanie mogą być przelewy międzynarodowe. Bitcoin jest technologicznym Tour de Force”.

Hal Finney, pionier rozwoju Bitcoina

Zakończmy słowami współtwórcy Bitcoina. „Bitcoin wydaje się obiecującym pomysłem (…) powinniśmy dobrze wykorzystać część tego niezasłużonego bogactwa”. Hal Finney bardzo wcześnie zrozumiał potencjał Bitcoina. Niestety zmarł, zanim poznał jego siłę.

Opracowanie: odkryjbitcoin.pl

5 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments