Centrum kompetencyjne dla produkcji DSR opracowało Advanced Shop Floor Control

Centrum kompetencyjne dla produkcji DSR opracowało Advanced Shop Floor Control

Warto przeczytać

Firma DSR, czołowy dostawca rozwiązań informatycznych dla firm wytwórczych, zaprezentowała innowacyjne rozwiązanie do rejestracji produkcji – Advanced Shop Floor Control. Dzięki systemowi ASFC, który jest uzupełnieniem i rozszerzeniem funkcjonalności ERP, możliwy jest precyzyjny pomiar wydajności pracowników i maszyn na linii produkcyjnej. Co więcej, aplikacja zapewnia proste i efektywne obliczanie współczynnika OEE (Overall Equipment Effectiveness). Advanced Shop Foor Control powstał w ramach centrum kompetencyjnego dla firm produkcyjnych DSR odpowiedzialnego za rozwój oprogramowania i usług doradczych. System będzie oferowany zarówno na rynku polskim, jak i za granicą m.in. na rynku niemieckim.

Pomiar wydajności ludzi i maszyn

Spółka DSR konsekwentnie tworzy środowisko aplikacji biznesowych kompleksowo wspierających procesy produkcyjne. System Advanced Shop Floor Control został stworzony w celu poprawy efektywności produkcji poprzez szczegółową kontrolę procesów zachodzących na hali produkcyjnej. Zbieranie danych odbywa się na dwa sposoby. Pierwszy polega na automatycznym zbieraniu informacji bezpośrednio z maszyn, takich jak ilość wyprodukowanych przedmiotów w danej jednostce czasu, informacje o zakończeniu danej partii, czy nieprawidłowościach i problemach technicznych. Drugim sposobem jest zbieranie danych przez pracowników za pomocą ekranów dotykowych.

– Każdy pracownik przy swoim stanowisku pracy ma do dyspozycji panel dotykowy, który pozwala na ewidencjonowanie realizowanych czynności. Za pomocą kodu kreskowego pracownik loguje się przy danej maszynie i wykonuje powierzone mu czynności. W trakcie i po ich wykonaniu wpisuje dane, co do wykonanej pracy, czyli np. ilości produktów, które udało się wytworzyć, ilości błędów, itp. – mówi Piotr Rojek, Dyrektor Zarządzający DSR.

Proste wyliczenie współczynnika OEE

System obsługuje zarówno pojedynczych pracowników, jak i brygady, czyli zespoły osób pracujących w jednym gnieździe produkcyjnym. Aplikacja umożliwia rejestrację ewentualnej awarii maszyny automatycznie wzywając do niej służby utrzymania ruchu. Pozwala to na szybką reakcję i naprawę, bądź wymianę wadliwego urządzenia, zachowując przy tym płynność produkcji. Dzięki pobranym w ten sposób danym, powstają raporty określające efektywność i sprawność pracy zarówno poszczególnych maszyn i urządzeń, jak i samych pracowników. Co więcej, dzięki temu istnieje możliwość przeprowadzenia dokładnego obliczenia współczynnika OEE.

OEE, czyli całkowita efektywność sprzętu, jest międzynarodowym wskaźnikiem określającym wydajność maszyn na produkcji. Mając dostęp do danych określających poziom wykorzystania poszczególnych urządzeń oraz pracowników, możliwe jest przeprowadzenie gruntownej optymalizacji procesu produkcji – mówi Piotr Rojek.

Alternatywa dla systemów MES

Aplikacja powstała w efekcie konsultacji z przedstawicielami firm produkcyjnych, które mają obawy związane z długotrwałą i kosztowną inwestycją w system MES. ASFC zapewniając precyzyjną informację o pracy maszyn i ludzi, realizuje część zadań rozbudowanego MES-a i pozwala na bieżąco optymalizować produkcję. Ponadto, dzięki rejestracji bieżącej produkcji w czasie rzeczywistym, system Advanced Shop Floor skutecznie wspomaga planowanie produkcji w systemach typu APS.

– Rozwiązanie Advanced Shop Floor Control może być alternatywą wobec kosztownych i czasochłonnych we wdrożeniu systemów typu MES. Zaimplementowanie ASFC zajmuje ok. 4 miesięcy. Samo użytkowanie systemu jest niezwykle proste i intuicyjne – w żadnej mierze nie spowoduje perturbacji w pracy na produkcji. Co więcej, tworzenie zaawansowanych raportów również nie jest zadaniem skomplikowanym – zapewnia Paweł Koprowski, Dyrektor Sprzedaży DSR.

Advaced Shop Floor Control – podstawowe korzyści:

  • Kontrola procesów zachodzących na hali produkcyjnej
  • Pomiar wydajności pracowników i maszyn
  • Możliwość precyzyjnego wyliczenia współczynnika OEE
  • Wzrost produktywności
  • Skrócenie czasu produkcji
  • Niższe koszty produkcji
  • Wsparcie dla systemów ERP i APS (polepszenie planowania produkcji)
  • Niskie koszty i szybkość wdrożenia
  • Łatwość obsługi
  • Automatyczne raportowanie

Case study DSR:

Twinings Polska

Valmont

Sonoco

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments