Od kilku lat obserwuje się na rynku polskim szerokie zainteresowanie uprawą rośliny o nazwie Cannabis sativa, co oznacza konopie siewne, zwane tez konopiami włóknistymi. Jest to roślina uprawna jednoroczna, a jej struktura dzieli się na: łodygę, liście, kwiaty i owoce.
Co to są konopie siewne?
Natomiast rodzaj ich uprawiania, a następnie wykorzystania można podzielić na: włókno, nasiona oraz paździerze.
Czy konopie siewne w Polsce są legalne?
Kiedy okazało się, że całkiem możliwe jest wykorzystanie z konopi siewnych kannabinoidów, które nie są psychoaktywne, jej uprawa stała się w Polsce legalna. Każdy przedsiębiorca lub rolnik, który ma taki zamiar powinien uzyskać: Zezwolenie na uprawę konopi włóknistych. Z kolei uprawa innych rodzajów konopi jest niedozwolona polskim prawem. Sprawę można załatwić w urzędzie miasta i to jest pierwszy powód do rozwoju rynku produktów z konopi siewnych w naszym kraju. Wystarczy tak naprawdę posiadać określoną ilość ziemi dostosowanej pod uprawy, w wysnznaczonym przez urząd rejonie.
W jakim celu hoduje się konopie siewne?
Szerokie spektrum badań prowadzonych nad tą rośliną doprowadziły do szybkiego wzrostu zainteresowania nią w uprawie. Wcześniej była ona obarczona „złą sławą”, a panowało przekonanie, że ma działanie narkotyczne, psychoaktywne i halucynogenne. Jednak najnowsze osiągnięcia techniki wykazały jednoznacznie, że konopie siewne posiadają cały szereg dobrodziejstw, z których trzeba korzystać już teraz. Poza tym zwiększyła się tzw. świadomość społeczna w tym zakresie. To pozwoliło na uruchomienia machiny legalnych, w pełni bezpiecznych upraw tej rośliny. Dodatkowo rozwój tego rynku jest możliwy, dlatego, że w każdym urzędzie, składając odpowiednie zobowiązanie, można również przetwarzać konopie włókniste we własnym zakresie.
Zastosowanie konopi siewnych w różnych dziedzinach życia.
Wobec powyższego każdy przedsiębiorca bądź rolnik może przetwarzać konopie siewne na potrzeby przemysłu włókienniczego, celulozowo – papierniczego, chemicznego, kosmetycznego, spożywczego, farmaceutycznego oraz materiałów budowlanych lub nasiennictwa. To następny powód, dlaczego rozwój produktów uzyskiwanych z konopi się tak szybko poszerza. Daje on praktycznie nieograniczone możliwości dla producentów, którzy działają w tym biznesie. Ponadto kannabinoidy CBD i CBDA, które występują w konopiach, mają duży wachlarz właściwości prozdrowotnych, czyli:
-
wspomagają leczenie nerwic, chorób psychicznych i ogólnego stresu oraz migren;
-
powodują złagodzenie bólów menstruacyjnych i innych, różnego pochodzenia;
-
są pomocne przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, artretyzmie, zaburzeniach snu;
-
łagodzą objawy takich chorób, jak: astma, choroby tarczycy, łuszczycy, cukrzycy, epilepsji, stwardnienie zanikowe boczne, Alzheimer, endometrioza itd.
Co za tym idzie jest pełna gama produktów, które powstają z konopi siewnych. Jest to np. susz, kosmetyki i dermokosmetyki, olejki CBD, gumy do żucia, maści, a nawet żywność, jak np. mąka, olej z nasion lub ciasteczka. Takie konopie można zakupić na sklep CBD.
Jak się kreuje przyszłość konopi siewnych?
Konopie siewne są również wykorzystywane w przemyśle i służą do wytworu papieru, lin lub worków. Jak widać rynek zastosowań produktów z konopi jest ogromy. Nic więc dziwnego, ze jest to powodem ciągłego rozwoju w tym zakresie. Roślina ta wykorzystywana będzie pewnie w najbliższych latach jako produkt leczniczy szerzej niż dotychczas, ale niestety aktualnie są prowadzone badania w tej mierze i do czasu ich zakończenia trzeba korzystać z dostępnych rozwiązań. Najnowszym kierunkiem rozwoju rynku produktów związanych z konopiami siewnymi są suplementy diety. Dystrybutorzy walczą o uzyskanie pozytywnej zgody z Komisji Europejskiej o możliwość ich wprowadzenia na polski rynek. I to będzie prawdopodobnie dalszy kierunek działania sprzedawców konopi w najbliższym czasie. Z pewnością rozszerzenie się rynku konopnego w Polsce byłoby szybsze, gdyby nie uwarunkowania prawne. Tyczy się to zarówno braku odpowiednich przepisów u nas, ale również w UE, międzynarodowych oraz innych potencjalnych partnerów handlowych np. z USA.