Czy rząd Meksyku całkowicie zalegalizuje narkotyki ?

Czy rząd Meksyku całkowicie zalegalizuje narkotyki ?

artykuły Prasówki Warto przeczytać

Meksykański rząd planuje zmianę w prawie na temat regulacji narkotyków. Czy to będzie oznaczać całkowitą ich legalność ? Sprawa nie jest tak prosta, jakby mogło się wydawać.

Czy rząd Meksyku całkowicie zalegalizuje narkotyki ?

Co ma się zmienić ?

W początkowej fazie projektu abolicja miała dotyczyć wszystkich możliwych narkotyków, jednak na przeszkodzenie stanęły pewne problemy. Po pierwsze Meksyk jest bardzo mocno uzależniony od Stanów Zjednoczonych, dlatego bez ich zgody taka operacja nie doszłaby do skutku. Jeżeli chodzi o same używki, administracja prezydenta Obradora po konsultacjach zdecydowała, że legalizacja wszystkich tych substancji może przynieść nieprzewidywalne skutki. Dlatego postanowiono zostać tylko przy marihuanie. Pomysł ten wydaje się mieć o wiele większe szanse na powodzenie, z uwagi na to że Kanada całkowicie zaakceptowała ją jako środek leczniczy. W momencie, gdy obydwa państwa sąsiadujące z USA będą liberalizować prawo do stosowania narkotyków, oni nie będą mieć zbyt dużego pola do manewru w tej sprawie. Poza tym większość stanów już wprowadza w obieg marihuanę, dlatego rządowi federalnemu nie pozostanie nic jak tylko to przyklepać.

Prawo karne
Obecnie w Meksyku posiadanie jakiejkolwiek substancji zakazanej karane jest więzieniem, w ramach nowej reformy ma to ulec zmianie. Zamiast odsiadki, rząd proponuje pomoc oraz leczeniem osobom dotkniętym uzależnieniem. To bardzo pozytywna zmiana, szczególnie dla osób, które w ogóle nie miały związków z kartelem, a otrzymali wyrok nie szkodzą nikomu innemu. Dodatkowo zmniejszy to liczbę przebywających w areszcie osób związanych z ww. procederem.

Co doprowadziło do tej sytuacji ?
Nie idzie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, powodów na pewno jest wiele, jednym z nich jest ogromna korupcja. Poziom skorumpowania urzędników państwowych jak i ludzi związanych ze służbami sprawia, że prowadzenie skutecznej walki jest bardzo trudne. Drugi aspekt to naprawdę wielkie zarobki karteli narkotykowych. Szacuje się, że rynek w USA, do którego wysyła się narkotyki wynosi rocznie od 19 do 29 mld dolarów. Dzięki temu dana organizacja przestępcza posiada środki, aby stawiać czynny opór rządowi i konkurencji. Powoduje to, że coraz więcej ludzi ginie w potyczkach między kartelami, czy z samym państwem.

Możliwe scenariusze
Zmiana obowiązujących regulacji może doprowadzić do poprawy obecnej sytuacji, jednak warto zauważyć, że kartele eksportują głównie twarde narkotyki jak amfetamina. Od marihuany odstąpiono dość dawno, głównie dlatego że jest tania w stosunku do ww. amfetaminy. W takim wypadku zmiany dosięgną jedynie mieszkańców Meksyku zażywających narkotyki, a kartelu to raczej nie osłabi. Natomiast co do samego zniesienia obostrzeń na narkotyki, również może to nic nie zmienić, ponieważ dany boss narkotykowy otworzy swoją firmę i będzie sprzedawał je legalnie. W przypadku, gdy ktoś będzie chciał wejść w ten biznes to pewne osoby „doradzą” mu, aby tego nie robił, czyli nie zmieni się nic.

zobacz również podkład do cery tłustej

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments