Tak, w Wielkiej Brytanii funkcjonuje zwolnienie lekarskie. Mówi się wtedy o „sick leave”. W jaki sposób funkcjonuje to w UK i czym różni się od polskiego zwolnienia lekarskiego?
Spis Treści
Zasady uznawania zwolnienia lekarskiego
Gdy jesteśmy chorzy, mamy prawo do nieobecności w miejscu pracy. Jeśli nasza choroba trwa dłużej niż siedem dni, jesteśmy zobowiązani do przedłożenia pracodawcy dowodu, czyli dokumentu wypisanego przez lekarza pierwszego kontaktu. Nazywa się to „fit note”. Do siedmiu dni ciągłej choroby wlicza się dni wolne od pracy.
Taki dokument może również być oczywiście wypisany przez lekarza pracującego w szpitalu, jeśli nasz stan jest na tyle poważny, że musieliśmy się tam udać. Po uprzedniej zgodzie pracodawcy „fit note” może także zostać wypisane przez psychoterapeutę. Wtedy oficjalna nazwa takiego dokumentu to AHP Health and Work Report. Oryginał dokumentu zawsze powinien zostać u nas. Pracodawcy powinniśmy przedłożyć kopię.
Zwolnienia lekarskie są bezpłatne, jeśli chorujemy dłużej niż siedem dni. W przypadku, gdy poprosimy lekarza o „fit note” wcześniej, może on pobrać od nas opłatę.
Nie musimy jednak donosić takiego dokumentu, jeśli nasza choroba trwa równe siedem dni lub mniej. Wtedy mówi się o tak zwanym „self-certification”. Oznacza to, że zasady dotyczące „udowodnienia” swojej choroby ustalają między sobą pracownik i pracodawca. Może być to na przykład wzór dokumentu do wypełnienia i spisanie szczegółów swojej choroby.
Co może znaleźć się w fit note?
Lekarz w dokumencie ocenia, czy jesteśmy w stanie pracować – a jeśli tak, to na jakich zasadach. Na zwolnieniu pojawia się więc sformułowanie ‘not fit for work’ lub ‘may be fit for work’. W tym pierwszym przypadku nie musimy oczywiście podejmować żadnych wysiłków, aby stawić się do pracy. W tym drugim natomiast – pracodawca powinien uwzględnić nasz stan, jeśli potrzebuje naszej obecności w pracy.
Oznacza to, że jesteśmy zdolni do pracy, ale pod pewnymi warunkami. Wtedy możemy otrzymać inne, łatwiejsze niż zazwyczaj zadania do wykonania lub możemy na przykład pracować mniejszą ilość godzin w ciągu dnia.
Choroba w trakcie urlopu
Jeśli nasza choroba ma miejsce w trakcie urlopu, możemy potraktować czas spędzony w domu jako chorobowe. Trzeba o tym jednak najpierw poinformować pracodawcę. Nasze prawo do urlopu może przejść na kolejny rok, jeśli nie uda nam się go wykorzystać.
Jeśli natomiast zmienimy nasz urlop na zwolnienie lekarskie, otrzymamy wypłatę według Statutory Sick Pay. Nie otrzymamy jej, jeśli Statutory Sick Pay nam nie przysługuje lub otrzymywaliśmy „occupational sick pay”. Jeśli nasza choroba trwa dłużej niż cztery tygodnie, mamy prawo do annual leave.
Czy można zwolnić pracownika po chorobowym?
Pracownika można zwolnić po tym, jak długoterminowo przebywał na chorobowym (powyżej czterech tygodni), jednak najpierw pracodawca musi wziąć pod uwagę różne możliwości. Powinien zastanowić się, czy pracownik nie mógłby dostać bardziej elastycznego grafiku pracy lub innego rodzaju zadań do wykonania (na przykład mniej stresujących).
Może to wymagać przeprowadzenia dodatkowych szkoleń. Szczególnie ważne jest wprowadzenie odpowiednich zmian, jeśli pracownik stał się osobą niepełnosprawną. Jeśli istnieje możliwość podjęcia wcześniejszych obowiązków w perspektywie zakończonej rekonwalescencji, nie powinno się takiego pracownika zwalniać. Mogłoby to za sobą ciągnąć konsekwencje. Pracownik, który uważa, że został zwolniony bezpodstawnie, może ubiegać się o rozpatrzenie sprawy przez trybunał.
Artykuł powstał we współpracy z Insito-odszkodowania.uk |