Czy warto korzystać z samochodowej nawigacji?

Czy warto korzystać z samochodowej nawigacji?

Prasówki Warto przeczytać

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu pokonywanie setek czy tysięcy kilometrów po nieznanych obszarach było bardzo trudne. Na szczęście na rynku pojawiła się nawigacja GPS, dzięki której samodzielne podróżowanie po nieznanych obszarach stało się zdecydowanie łatwiejsze. Jest to urządzenie niezwykle praktyczne, które swoje zastosowanie znajdzie nie tylko w pojazdach zawodowych kierowców. Dlatego też warto rozważyć korzystanie z samochodowej nawigacji. Tu pojawia się jednak zasadnicze pytanie – kupić specjalne urządzenie czy korzystać z dostępnej dziś niemal w każdym smartfonie nawigacji GPS?

Czy warto korzystać z samochodowej nawigacji?

Samochodowe nawigacje GPS to najczęściej urządzenia występujące w postaci niewielkich ekranów umieszczonych w specjalnej obudowie. Te najbardziej nowoczesne modele są dotykowe, choć na rynku nie brakuje również tych wyposażonych w specjalne przyciski nawigacyjne. Największym atutem tego rodzaju urządzeń jest z całą pewnością fakt, że są one wyprodukowane wyłącznie pod nawigację, dlatego nie posiadają dodatkowych funkcji (jak to ma miejsce w przypadku smartfonowych nawigacji), które w jakikolwiek sposób mogą rozpraszać kierowce w czasie jazdy.

W samochodowych nawigacjach ekran jest na tyle duży, że mapy są wyraźne, a tym samym bardziej czytelne. Na rynku obecnie jest bardzo szeroki wybór nawigacji, czasem pomiędzy sobą znacząco się różniących. W wyborze nawigacji nie koniecznie warto kierować się ceną, jednak warto pamiętać o tym, że w zdecydowanej większości przypadków te najtańsze będą słabej jakości.
Alternatywą dla samochodowej nawigacji może być specjalna aplikacja instalowana na smartfonie czy tablecie, dzięki czemu urządzenie mobilne pełnić może także funkcję nawigacji. Choć wydawać by się mogło, że to bardzo wygodne rozwiązanie, to jednak należy pamiętać o tym, że GPS w urządzeniach mobilnych są mniej dokładne niż te w specjalistycznych nawigacjach samochodowych, a co za tym idzie w przypadku smartfonów czy tabletów zarówno ustalenie własnej lokalizacji jak i wyznaczenie trasy może być dość problematyczne. Ponadto na niekorzyść nawigacji w urządzeniach mobilnych przemawia niekomfortowy w tej sytuacji ekran – w tym przypadku problemy z korzystaniem z mapy mogą wystąpić w bardzo słoneczne dni. Mapa stanie się bardzo nieczytelna, co z pewnością nie pozwoli na jej efektywne wykorzystanie.

Dlaczego warto stawiać na specjalistyczne nawigacje samochodowe, a nie aplikacje ściągane na urządzenia mobilne? Te pierwsze zyskują znaczną przewagę przede wszystkim ze względu na:
– duży, wygodny i bardzo czytelny wyświetlacz,
– wysoką jakość wyświetlanych map,
– łatwy dostęp do funkcji nawigacyjnych,
– stabilne połączenie GPS,
– długi czas pracy.
Przewaga specjalistycznej samochodowej nawigacji nad aplikacjami dedykowanymi urządzeniom mobilnym nie budzi wątpliwości. Czym jednak warto kierować się w wyborze urządzenia, by wybrać te najefektywniej działające? Zadanie proste nie jest, bowiem na rynku wybór samochodowych nawigacji jest bardzo szeroki. Oto kilka wskazówek, dzięki którym wybór urządzenia będzie nieco prostszy.

1. Ekran. To pierwsza cecha która powinna zostać poddana analizie przy wyborze dobrej jakości samochodowej nawigacji. Tu przekątna nie może być ani zbyt mała ani zbyt duża. Przekątna musi dawać komfortowe korzystanie z podpowiedzi, a przy tym nie zasłaniać widoku.

2. Mapy. Funkcjonujące na rynku samochodowe nawigacje w większości przypadków mają już wgrane mapy, dlatego też zawsze przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie należy to sprawdzić. Mapa to jednak nie wszystko – w tym przypadku niezwykle ważna jest jej regularna aktualizacja. Informacji o tym szukać należy w karcie produktowej. W standardowych modelach aktualizacja dokonywana jest nawet kilka razy w ciągu roku (nie zawsze aktualizacje są darmowe, co również warto mieć na uwadze).

3. Pamięć. Niektóre typy nawigacji samochodowych mają na tyle ograniczoną pamięć, że mogą obsługiwać jedynie fabrycznie wgrane mapy, co w czasie podróży nie daje gwarancji, że nawigacja bez błędów i zbędnych przygód doprowadzi auto do wybranego celu.

4. Ładowanie. Większość dostępnych na rynku modeli samochodowych nawigacji posiada wbudowane akumulatory, które ładować można zarówno specjalną ładowarką, jak i przez kabel USB. W samochodach najlepiej sprawdzają się te, które ładować można przez gniazdo zapalniczki.

5. Dodatkowe funkcje. Znaczna część urządzeń poza prowadzeniem z punktu A do punktu B, może również:
– wyświetlać informacje o fotoradarach,
– wyświetlać na mapie wcześniej oznaczone punkty (przede wszystkim stacje paliw, hotele czy bankomaty).

Wybór nawigacji samochodowych na rynku jest bardzo szeroki, dlatego też warto poświęcić nieco czasu na znalezienie tego najbardziej odpowiedniego urządzenia, z którego nawet w długich podróżach będzie można korzystać w satysfakcjonujący sposób.

zobacz również Wideorejestrator w lusterku wstecznym

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments