Jeśli nie posiadasz własnego samochodu lub potrzebujesz środek transportu na wyjazd lub na poruszanie się w innym mieście dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług wypożyczalni samochodów. To tam bez problemu wynajmiesz auto na dowolny okres czasu wybierając je spośród różnych modeli i klas.
Zainteresowanie wynajmem w ostatnim czasie znacznie wzrasta gdyż jest to łatwa metoda na szybkie przemieszczanie się z punktu A do punktu B. Pamiętajmy jednak, że wiąże się też z odpowiedzialnością oraz różnymi dodatkowymi kosztami. Podejmując decyzję o wynajmie warto rozważyć wszystkie za i przeciw.
Spis Treści
Z jakimi kosztami wiąże się wynajęcie samochodu?
Jednym z podstawowych kosztów jest przede wszystkim ubezpieczenie samochodu. Po przybyciu do wypożyczalni personel może zaoferować Ci pakiet ubezpieczeniowy na czas wynajmu i będzie on stanowił dodatek do ubezpieczenia, które samochód najczęściej posiada automatycznie. Decyzja o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia w wypożyczalni należy do Ciebie. Ważne jest, aby dobrze zastanowić się czy warto takie dodatkowe ubezpieczenie wykupić, czy nie.
Następnie może okazać się, że kiedy przyjdziesz odebrać wynajęty samochód, pracownicy wypożyczalni samochodów mogą zaoferować Ci lepsze auto niż to, które zarezerwowałeś. Samochód może być większy, mieć lepszy silnik lub więcej funkcji, takich jak klimatyzacja czy czujniki cofania. W takim przypadku warto pomnożyć stawkę dzienną, aby mieć jasność, co do całkowitego kosztu podróży i rozważyć czy zależy nam na lepszym standardzie czy jednak wolimy nie ponosić dodatkowych kosztów. Jeśli samochód, który został zarezerwowany, odpowiada Twoim potrzebom i odpowiada Twojemu przedziałowi cenowemu nie ma sensu ponosić dodatkowych opłat, jeśli jednak zdecydujesz się wynająć droższy samochód, prawdopodobnie zapłacisz wyższą kaucję, ewentualne dodatkowe ubezpieczeni, które również będzie droższe.
Zazwyczaj wynajem samochodów odbywa się w okresach 24-godzinnych.
Oznacza to, że jeśli na przykład zarezerwujesz samochód od 10 rano jednego dnia do 10 rano następnego dnia, jest on Twój tylko do 10 rano następnego dnia. Jeśli odstawisz samochód później, możesz zostać obciążony opłatą za cały dodatkowy dzień. Jeśli to możliwe, trzymaj się terminów i godzin, które zarezerwowałeś a jeśli musisz odstawić samochód później niż planowałeś, skontaktuj się z wypożyczalnią, aby powiadomić ich o przedłużeniu usługi oraz sprawdzić ile to będzie całkowicie kosztowało. Co w sytuacji uszkodzenia wynajętego samochodu? Wypożyczalnie samochodów sprawdzają swoje pojazdy po ich zwrocie z każdego wynajmu. Jeśli znajdą jakiekolwiek uszkodzenia, których nie było wcześniej, naliczą opłaty dodatkowe. Jeśli samochód został w jakiś sposób uszkodzony podczas wynajmu, zostaniesz obciążony kosztami naprawy. Trudniej jest, jeśli zostaniesz obciążony za uszkodzenie, o którym nie wiedziałeś, a po fakcie jest już za późno na sprawdzenie samochodu.
Także, aby mieć jasność, co do uszkodzeń, warto dokładnie sprawdzić samochód przed odjazdem i zrobić zdjęcia. W formularzu odbioru pojazdu powinien znajdować się schemat samochodu oraz wszelkie istniejące uszkodzenia. Jeśli od razu zauważysz dodatkowe uszkodzenia, wskaż je obsłudze wypożyczalni samochodów i poproś o zaznaczenie na formularzu. Podobnie, gdy oddajesz samochód, sprawdź go i zrób zdjęcia przed oddaniem kluczyków. Jeśli możesz, poproś obsługę o sprawdzenie samochodu przed jego opuszczeniem i przekazanie Ci kopii formularza przyjęcia do serwisu. Aby zakwestionować opłatę za uszkodzenie, skontaktuj się z firmą, w której zarezerwowałeś samochód. Wiecej informacji na temat wynajmu pojazdów znajdziesz na stronie Carmas – wypożyczalnia samochodów Lublin