Czym kierować się przy wyborze stołu kuchennego?

Czym kierować się przy wyborze stołu kuchennego?

Warto przeczytać

Stół kuchenny to niewątpliwie jeden z najważniejszych mebli z domu. Stanowi serce domu, zbliża do siebie domowników, a także jest centrum spotkań. Doradzamy jaki stół kuchenny wybrać!

Standardowe wymiary stołu kuchennego

Większość współczesnych rodzin odchodzi od tradycyjnej jadalni i zmienia przestrzeń na coś bardziej praktycznego i użytecznego. Dzięki tej zmianie, kuchnia ma podwójne zastosowanie, a wybór odpowiedniego stołu kuchennego jest bardziej krytyczny, niż kiedykolwiek wcześniej. Zanim zaczniesz szukać idealnego stołu kuchennego, zastanów się nad kilkoma czynnikami, aby upewnić się, że pasuje od do Twojego pomieszczenia, potrzeb oraz wystroju. Przy nieskończonym wyborze rozmiarów, kształtów i wzorów stołów trudno jest wybrać właściwy. Pomyśl o liczbie osób, które zwykle będą siedzieć przy stole kuchennym. Spróbuj wyobrazić sobie obiad ze wszystkimi członkami rodziny, wyciągnij miarkę i i oszacuj rozmiar stołu. Minimalna długość blatu dla jednej osoby wynosi ok 60 cm, aby mogła wygodnie zjeść przy stole posiłek. Jeśli jednak mamy miejsce na większy stół kuchenny, lepiej przeznaczyć 70 cm na jedno miejsce. Aby ustawić nakrycie dla jednej osoby potrzebujemy przynajmniej 40 cm głębokości blatu. Musimy również pamiętać o tym, aby pośrodku blatu znalazło się miejsce na serwowanie potraw. Długość stołu kuchennego głównie zależy od ilości osób oraz czy bierzemy pod uwagę miejsca na szczycie stołu. Metraż pomieszczenia ma w tym momencie bardzo istotne znaczenie. Za duży stół dobrany do niewielkiego pomieszczenia, może je zagracić i sprawić, że będzie sprawiał uczucie przytłoczenia. Często wygodnym rozwiązaniem jest zakup rozkładanego stołu kuchennego. Przy obliczeniach wykazujących, że jedna osoba potrzebuje 40 cm przestrzeni, to stół kuchenny o szerokości 80 cm jest absolutnym minimum. Większa szerokość stołu to oczywiście większy komfort, w szczególności gdy zapraszamy gości na kolację lub urządzamy przyjęcie. Jeżeli chodzi o wysokość, standardowo stoły kuchenne liczą ok 80 cm. Warto zwrócić uwagę na to, jakiej wysokości mamy krzesła, a także jakiego wzrostu są nasi domownicy.

Na jaki kształt stołu kuchennego się zdecydować?

Najbardziej popularne stoły kuchenne przybierają kształt prostokąta. Natomiast jeśli Twoja kuchnia nie jest bogata w dużą przestrzeń, lepiej będą się sprawdzać stoły okrągłe bądź o owalnym kształcie, ze względu na brak narożników. Pamiętaj, że nogi stołu kuchennego mają duży wpływ na liczbę osób, która może do niego zasiadać. Standardowe mogą kolidować z krzesłami, więc zwróć uwagę na ich szerokość i ułożenie.

Jaki materiał stołu kuchennego wybrać?

Przy zakupie stołu kuchennego należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonany. Oczywiste jest to, że musi być wytrzymały i solidny, a przede wszystkim mieć twardą i gładką powierzchnię. Stoły kuchenne powinny być odporne na wilgoć, temperaturę, zarysowania i zabrudzenia.

Stół kuchenny drewniany – drewno zawsze prezentuje się stylowo, a jego fenomen trwa od zarania dziejów i nic nie wskazuje na to, że moda przeminie w najbliższym czasie. Meble z drewna przybierają różne formy i pasują do wnętrza zarówno klasycznego jak i nowoczesnego. Z założenia stoły kuchenne drewniane są droższe, ponieważ cena obejmuje jakość i trwałość wyrobu. Ogromną zaletą drewna jest, to że ma ono swoją duszę i charakter. Jest niepowtarzalne oraz zawsze opowiada własną historię, a także jest przyjazne dla alergików!

Stół kuchenny kamienny – marmur, kwarc lub cement to materiały trwałe. Są odporne praktycznie na wszystko jeśli je odpowiednio zaimpregnujemy. Mają jednak swoje wady – są ciężkie i stosunkowo drogie.

Laminowany blat – jest odporny na zaplamienia oraz wysoką temperaturę. Domowe środki czystości nie ścierają ani nie odbarwiają laminatu, a plamy z herbaty, kawy czy czerwonego wina łatwo usunąć. Proste blaty laminowane pasują do kuchni nowoczesnych, w stylu retro i rustykalnych. Zewnętrzna warstwa laminatu może imitować kamień, metal lub drewno. Niestety łatwo je porysować, a nabytych uszkodzeń nie da się naprawić.

Stół kuchenny szklany – to niedroga opcja dostępna w jasnych, matowych i przyciemnionych wzorach. Szklane blaty mogą być podatne na zarysowania, odpryski lub pęknięcia oraz wymagają częstej pielęgnacji ze względu na powstające odciski palców.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o