Fundusze ETF - czym są i jak w nie zainwestować?

Fundusze ETF – czym są i jak w nie zainwestować?

Promocja i Reklama

Jeżeli jesteś początkującym inwestorem, to zapewne słyszałeś kiedyś o funduszach ETF, ale nie za bardzo wiesz, czym one są. A szkoda, bo ten rodzaj aktywów to wartościowe uzupełnienie każdego portfolio, a zarazem doskonały sposób na długoterminowe inwestowanie przy minimalnym nakładzie czasowym. Czym są fundusze ETF? Jak w nie zainwestować? Poniżej odpowiadamy na te pytania, a także wyjaśniamy inne wątpliwości, jakie możesz mieć co do funduszy ETF.

Czym są fundusze ETF?

Fundusze ETF to fundusze inwestycyjne notowane na giełdzie. Oznacza to, że każdy inwestor może sprzedać lub kupić jednostki uczestnictwa, uprawniające do czerpania korzyści finansowych. Różnią się one od klasycznych funduszy inwestycyjnych przyjętą strategią. Fundusze ETF zazwyczaj śledzą indeksy giełdowe, starając się jak najwierniej odtworzyć ich skład. Takie działanie nie wymaga zbyt wielu analiz, co przekłada się nie niezwykle niskie koszty zarządzania, a wiąże się z oczywistą korzyścią – zysk lub strata funduszu jest w pełni zależna od zmian cen indeksu bazowego. Dlatego kupując fundusz ETF oparty np. na indeksie NASDAQ inwestor zyska, gdy całość amerykańskiej giełdy osiągnie wzrost w ujęciu rocznym. Oczywiście w większości sytuacji taki wzrost ma miejsce, a ewentualne strata na funduszu ETF nastąpi podczas recesji gospodarczej, choć jak zauważa portal Investopedia w przypadku kryzysu prawdopodobnie zawiodą także i inne strategie rodzaje aktywów. Inwestycja w fundusze ETF wiąże się zatem z relatywnie niskim ryzykiem (w przypadku ETF-ów opartych na indeksach największych światowych giełd), dzięki czemu jest idealnym sposobem na zrównoważenie ryzyka przy projektowaniu portfolio.

Jak zainwestować w fundusze ETF?

Choć fundusze ETF są instrumentem finansowym notowanym na giełdach, zakup jednostek uczestnictwa w ramach klasycznych kont maklerskich jest trudne. Dlatego najlepszym sposobem na inwestycję w ETF będzie skorzystanie z usług platformy inwestycyjnej. Serwisy tego typu posiadają rozbudowaną ofertę umożliwiającą handel funduszami ETF opartymi zarówno na indeksach najważniejszych światowych giełd takich jak NASDAQ, NYSE czy XETRA, jak i innych, mniej znanych rynków. Przykładowo w ofercie Saxo Bank Polska można znaleźć aż 3000 różnych ETF-ów notowanych na ponad 30 światowych giełdach. Duży wybór funduszy ETF na platformie inwestycyjnej ułatwi projektowanie portfolio i pozwoli na ograniczenie prowizji za handel.

Jak już wspomnieliśmy fundusze ETF pozostają wartościowym uzupełnieniem portfolio, które pozwala ograniczyć ryzyko i osiągnąć stabilny zwrot z inwestycji. Warto jednak pamiętać, że taka sytuacja może się zmienić w przypadku kryzysu gospodarczego, w trakcie którego ETF-y stracą na wartości.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments