gdzie leasing w bilansie

Baza wiedzy

temat wybrany: gdzie leasing w bilansie

Gdzie leasing w bilansie?

Leasing to popularna forma finansowania, stosowana przez wiele firm. Polega ona na wynajmie lub dzierżawie określonego sprzętu lub urządzenia na określony czas, z opcją jego odkupienia po zakończeniu umowy. Czy w takim przypadku wartość leasingowanego sprzętu powinna znaleźć się w bilansie firmy? Oto kilka porad, które pomogą Ci odpowiedzieć na to pytanie.

Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na to, że zgodnie z polskim prawem, leasing nie jest traktowany jako kupno. Oznacza to, że przedmiot leasingu (np. samochód, maszyna, komputer) nie jest własnością firmy, która go wynajmuje, a jedynie użytkowany na określony czas. W związku z tym, wartość leasingowanego sprzętu nie powinna być ujęta w aktywach firmy.

Jednakże, należy pamiętać, że w przypadku leasingu operacyjnego (czyli takiego, w którym leasingodawca jest właścicielem przedmiotu leasingu), firma ponosi pewne koszty związane z wynajmem sprzętu. Mowa tu o ratach leasingowych oraz o opłatach za korzystanie z przedmiotu leasingu. Te koszty mogą być ujęte w kosztach operacyjnych firmy.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku leasingu finansowego (czyli takiego, w którym leasingobiorca ma opcję odkupienia przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy). W takim przypadku wartość leasingowanego sprzętu może być ujęta w aktywach firmy, ale jedynie pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim, firma musi posiadać rzeczywistą kontrolę nad leasingowanym sprzętem, czyli np. mieć możliwość korzystania z niego w sposób dowolny. Ponadto, wartość przedmiotu leasingu musi być znaczna, czyli odpowiadać pewnym kryteriom, np. stanowić co najmniej 20% wartości całych aktywów firmy.

Podsumowując, wartość leasingowanego sprzętu nie powinna być ujęta w aktywach firmy, jednakże koszty związane z leasingiem (np. raty leasingowe) mogą być ujęte w kosztach operacyjnych. W przypadku leasingu finansowego, wartość przedmiotu leasingu może być ujęta w aktywach firmy jedynie pod pewnymi warunkami. W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat ujęcia leasingu w bilansie, warto skonsultować się z odpowiednim doradcą podatkowym lub księgowym.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: gdzie leasing w bilansie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments