gdzie w bilansie ująć faktoring

Baza wiedzy

temat wybrany: gdzie w bilansie ująć faktoring

Faktoring to popularny sposób finansowania działalności gospodarczej, który polega na sprzedaży faktur przez przedsiębiorcę firmie faktoringowej. Dzięki temu przedsiębiorca otrzymuje szybki dostęp do gotówki, a faktoringowa firma przejmuje ryzyko związanego z niewypłacalnością dłużnika.

W kontekście bilansu, faktoring należy ująć w dwóch miejscach – jako zmniejszenie należności oraz jako zwiększenie zobowiązań. Przyjrzyjmy się temu bardziej szczegółowo.

Na aktywach bilansu, należności handlowe należy pomniejszyć o wartość sprzedanych faktur. Oznacza to, że zamiast wystawienia faktury na kwotę np. 10 000 zł, przedsiębiorca wystawi fakturę na kwotę np. 9 500 zł (po odjęciu prowizji faktoringowej), a różnica między nimi zostanie ujęta w kosztach prowizji. W wyniku takiej operacji, wartość należności handlowych zmniejszy się, co wpłynie na wynik finansowy przedsiębiorstwa.

Z kolei na zobowiązaniach bilansu, należy dodać wartość faktoringu jako zobowiązania wobec faktoringowej firmy. Oznacza to, że przedsiębiorca będzie zobowiązany do spłaty tej kwoty zgodnie z ustalonymi warunkami umowy faktoringowej. Dodanie wartości faktoringu do zobowiązań bilansu wpłynie na wynik finansowy i zadłużenie przedsiębiorstwa.

Podsumowując, uwzględnienie faktoringu w bilansie firmy wymaga pomniejszenia wartości należności handlowych oraz dodania wartości faktoringu do zobowiązań. Dzięki temu przedsiębiorca będzie miał rzeczywisty obraz sytuacji finansowej swojego przedsiębiorstwa. Pamiętajmy, że bilans to kluczowy dokument rachunkowo-finansowy, który stanowi podstawę do podejmowania decyzji biznesowych.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: gdzie w bilansie ująć faktoring

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments