gdzie w bilansie wykazać leasing operacyjny

Baza wiedzy

temat wybrany: gdzie w bilansie wykazać leasing operacyjny

Gdzie w bilansie wykazać leasing operacyjny?

Leasing operacyjny to jedna z form finansowania przedsiębiorstwa. W ramach umowy leasingowej przedsiębiorstwo korzysta z danego środka trwałego, np. samochodu, ale formalnym właścicielem pozostaje firma leasingowa. W takiej sytuacji pojawia się pytanie, gdzie w bilansie wykazać leasing operacyjny.

W przypadku leasingu operacyjnego, firma leasingowa pozostaje właścicielem środka trwałego, a przedsiębiorstwo korzysta z niego na zasadzie jego dzierżawy. W takiej sytuacji leasingobiorca powinien wykazać działalność leasingową w swoim bilansie jako koszt operacyjny. Koszt ten rozprowadza się na okres trwania umowy, a następnie rozlicza się go na koniec okresu rozliczeniowego. Warto zaznaczyć, że podczas trwania umowy leasingowej nie jesteśmy właścicielami danego środka trwałego, dlatego nie możemy go wykazać w aktywach firmowych.

W związku z powyższym, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach dotyczących leasingu operacyjnego. Przede wszystkim, przedsiębiorca powinien dokładnie zapoznać się z warunkami umowy leasingowej, a także uwzględnić koszty leasingu w planach finansowych firmy. Należy też pamiętać o tym, że leasing operacyjny może być korzystnym rozwiązaniem zwłaszcza dla firm, które chcą uniknąć wielkich wydatków na zakup środka trwałego.

Podsumowując, leasing operacyjny to jedna z form finansowania przedsiębiorstwa, która wymaga dokładnego uwzględnienia kosztów w planach finansowych firmy. W bilansie leasing operacyjny powinien być wykazywany jako koszt operacyjny, a samo przedsięwzięcie należy dokładnie przemyśleć przed podpisaniem umowy leasingowej.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: gdzie w bilansie wykazać leasing operacyjny

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments