Gwinty calowe – co warto wiedzieć?

Gwinty calowe – co warto wiedzieć?

Artykuł miesiąca

Gwinty calowe są stosowane w różnych zastosowaniach, takich jak w budownictwie, produkcji samochodów, przemyśle lotniczym i w wielu innych dziedzinach. Popularne przykłady gwintów calowych to gwinty UNF (Unified National Fine) i UNC (Unified National Coarse), które są standardami opracowanymi do znormalizowanego gwintowania.

Gwinty calowe, nazywane też gwintami Whitwortha, to rodzaj gwintów używanych głównie w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i kilku innych krajach, które stosują system jednostek imperialnych. Gwinty calowe różnią się od powszechniejszych gwintów metrycznych, które stosuje się w większości krajów korzystających z systemu metrycznego, takich jak chociażby Polska.

W systemie jednostek imperialnych podstawową jednostką długości jest cal (1 cal = 25,4 milimetra). Gwinty calowe są oznaczane za pomocą dwóch liczb. Pierwsza liczba reprezentuje średnicę gwintowanej części śruby w calach, a druga liczbą określa liczbę zwojów na cal (TPI). Na przykład 1/4-20 oznacza gwint o średnicy 1/4 cala i 20 zwojów na cal. Ponadto w przypadku gwintów calowych kąt zarysu wynosi 55 lub 60 stopni, z kolei w przypadku gwintów metrycznych wynosi on zawsze 60 stopni, przez co gwinty metryczne są uważane za bardziej precyzyjne.

Jest wiele różnych rodzajów gwintów calowych, np. gwinty UNC (Unified National Coarse, gwinty calowe amerykańskie), UNF (Unified National Fine, gwinty calowe drobnozwojowe) czy NPT (National Pipe Thread) do łączenia rur. Gwinty metryczne z kolei nie mają takiej specjalnej odmiany do łączenia rur. Do mierzenia gwintów calowych używa się suwmiarki bądź grzebienia do gwintów.

Chociaż gwinty calowe stosuje się głównie w USA i Wielkiej Brytanii, w Polsce śruby z gwintami calowymi dominują w instalatorstwie gazowym i hydraulice, ale też przy produkcji niektórych samochodów.

Istnieje wiele różnych rodzajów gwintów, a wybór odpowiedniego rodzaju ma znaczący wpływ na to, do jakich zastosowań nadają się śruby. Oto kilka kluczowych różnic między nimi:

Kształt zarysu:

  • Gwinty trapezowe symetryczne: Te gwinty są symetryczne i mogą przenosić duże obciążenia w obu kierunkach. Są stosowane w śrubach używanych w podnośnikach czy imadłach równoległych.
  • Gwinty trapezowe niesymetryczne: Gwinty te działają tylko w jednym kierunku i znajdują zastosowanie na przykład w prasach śrubowych.
  • Gwinty trójkątne: Te gwinty są charakterystyczne dla systemu gwintów calowych.
  • Gwinty okrągłe: Charakteryzują się dużą wytrzymałością zmęczeniową i są stosowane w miejscach, gdzie wymagana jest duża trwałość.
  • Gwinty prostokątne: Najczęściej używane w produkcji jednostkowej, są stosunkowo proste i popularne w wielu zastosowaniach.

Wybór odpowiedniego rodzaju gwintu zależy od konkretnej aplikacji i wymagań dotyczących wytrzymałości i charakterystyki obciążenia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments