Ile stracisz wycofując środki z lokaty?

Ile stracisz wycofując środki z lokaty?

Warto przeczytać

W dzisiejszych czasach bardzo modne stało się zakładanie lokat, które mają zapewniać nam lepszą przyszłość i choć chyba każdy wie, że pieniądze na lokacie w banku niewiele rosną, jednak są bezpieczne. Zdarzają się jednak w życiu sytuacje, które wymuszają na nas wypłacanie środków z lokaty, pomimo iż nie dobiegł jeszcze termin jej trwania. Musimy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że z punku widzenia banku tego rodzaju działania nie są z pewnością korzystne. Okazuje się bowiem, że pieniądze, które lokujemy na depozycie są przez bank inwestowane zwykle na giełdzie celem wygenerowania jak największych zysków.

W związku z tym, jeśli wycofamy nasze oszczędności przedwcześnie, również bank będzie musiał zrezygnować ze swoich inwestycji. W związku z tym zastrzega on sobie prawo do nie wypłacenia części, a czasami nawet całości odsetek. Ponadto niektóre banki naliczają także różnego rodzaju opłaty prowizyjne, które również mogą zwiększać koszty związane z zerwaniem umowy. Tego rodzaju opłaty powodują, że możemy ponieść spore straty finansowe w momencie, gdy chcielibyśmy wycofać środki finansowe z depozytu. Jeśli jest to zatem możliwe, zdecydowanie lepiej byłoby uniknąć tego rodzaju działań. Jeśli jesteśmy w pilnej potrzebie finansowej warto zwrócić się o pomoc do bliskich nam osób, które bez naliczania żadnych odsetek mogą pożyczyć nam konkretną sumę. Dzięki temu wedle przysłowia „wilk będzie syty i owca cała”, gdyż my nie stracimy naszych odsetek, a i bank będzie z pewnością zadowolony z takiego obrotu spraw.

Najlepszym rozwiązaniem jest jednak gruntowne przemyślenie decyzji odnośnie założenia depozytu. Zawsze warto mieć pewną ilość środków finansowych na rachunku oszczędnościowym, by w razie konieczności móc z nich korzystać. Konto oszczędnościowe charakteryzuje się bowiem tym, iż pomimo, że naliczane są na nim odsetki, możemy dokonywać z niego wypłat praktycznie w dowolnym momencie. Tylko niektóre oferty ograniczają nas do jednej darmowej wypłaty w czasie trwania jednego cyklu rozliczeniowego, natomiast każda kolejna jest płatna. Dodatkowo, jeśli dysponujemy bardzo dużą kwotą, którą mamy zamiar zainwestować, dobrze jest rozdzielić ją na kilka mniejszych sum. Dzięki temu, że zainwestowane one zostaną w różne produkty bankowe, również termin ich wypłaty będzie różny. Daje to nam możliwość dostępu do danej gotówki w różnym czasie, gdyż jeden depozyt może być założony na przykład na trzy miesiące, a inny na przykład na pół roku. Jest to również dobre rozwiązanie ze względu na różny poziom ryzyka wiążący się z inwestowaniem, gdyż nawet jeśli jedna inwestycja przyniesie nam straty, istnieje duża szansa, że zyski wygenerowane z pozostałych lokat zrekompensują powstałe straty. Ma to szczególne znaczenie w przypadku inwestowania w produkty obarczone dużym ryzykiem do jakich należą na przykład fundusze inwestycyjne czy też lokaty o zmiennym oprocentowaniu: http://pamietnikwindykatora.pl/jakie-oprocentowanie-lokaty-wybrac-stale-czy-zmienne/ czy też depozyty strukturyzowane. Bowiem zwykłe lokaty terminowe w większości przypadków gwarantują nam pewny zysk, dzięki któremu możemy spać spokojnie.

Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że dysponując sporą kwotą wolnych środków finansowych możemy starać się negocjować z bankiem warunki umowy oraz oprocentowanie depozytu. Okazuje się bowiem, że bank jest w stanie zarobić na naszych pieniądzach nawet kilkadziesiąt procent, nam proponując zaledwie niewielką tego część. Możemy zatem zagrozić, że wybierzemy usługi konkurencji, jeśli nie zostanie nam zaproponowana lepsza oferta. Możemy mieć niemalże pewność, że doradca bankowy będzie starał się robić wszystko, byśmy nadal pozostali klientami jego oddziału banku.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments