jak księgować faktoring z regresem

Baza wiedzy

temat wybrany: jak księgować faktoring z regresem

Faktoring z regresem to jedna z najpopularniejszych form finansowania przedsiębiorstw. Polega ona na przekazaniu przez przedsiębiorstwo swoich należności do faktora, który w zamian za to udziela finansowania. Faktoring z regresem różni się od zwykłego faktoringu tym, że faktor przekazuje przedsiębiorstwu ryzyko niespłacenia przez dłużnika. W wyniku tego przedsiębiorstwo korzysta z finansowania, które jest zabezpieczone należnościami, a faktor podejmuje ryzyko związane z niespłatą długu.

Jak księgować faktoring z regresem?

Księgowanie faktoringu z regresem nie jest skomplikowane. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii, aby uniknąć błędów księgowych. Oto kilka wskazówek:

1. Rozliczanie faktury

Przed rozpoczęciem księgowania faktoringu z regresem należy ustalić, jakie kwoty będą rozliczane na fakturze. Istnieją dwa podejścia do tego problemu:

– Rozliczenie netto: faktura opłacana jest przez faktora na kwotę, która stanowi sumę należności minus prowizję faktora. W ten sposób przedsiębiorstwo otrzymuje z góry określoną kwotę i nie musi martwić się niespłatami.

– Rozliczenie brutto: faktura zawiera kwotę należności oraz prowizję faktora. W ten sposób przedsiębiorstwo otrzymuje mniejszą kwotę z góry, ale nie ponosi ryzyka niespłat.

2. Księgowanie faktury

Księgowanie faktury jest podobne do księgowania zwykłych faktur. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że należność została przekazana do faktoringu, a faktura opłacana jest przez faktora. W związku z tym przedsiębiorstwo powinno na swojej liście należności odnotować, że dana należność została przekazana do faktoringu. W księgach faktora należy z kolei zaksięgować należność jako przychód.

3. Księgowanie rewersu

Jeśli dochodzi do sytuacji, że dłużnik nie spłaca należności, faktor dokonuje rewersu. W takiej sytuacji przedsiębiorstwo powinno dokonać odpisu z tytułu nieściągalności należności. W księgach faktora należy natomiast zaksięgować stratę.

Podsumowanie

Księgowanie faktoringu z regresem jest prostym procesem, ale wymaga zwrócenia uwagi na kilka kwestii. Najważniejsze to ustalenie, jakie kwoty będą rozliczane na fakturze oraz zapisanie w księgach, że dana należność została przekazana do faktoringu. W razie problemów ze spłatą należności należy dokonać rewersu i dokonać odpisu z tytułu nieściągalności.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: jak księgować faktoring z regresem

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments