Jak przenieść rachunek płatniczy między bankami?

Jak przenieść rachunek płatniczy między bankami?

Artykuł miesiąca

Posiadanie rachunku płatniczego w banku to w dzisiejszych czasach już nie tylko wygoda, ale wręcz konieczność – trudno wyobrazić sobie, żebyśmy co miesiąc otrzymywali naszą wypłatę w gotówce do ręki. Czasem zdarzają się jednak sytuacje, że rachunek w jednym banku przestaje spełniać nasze oczekiwania – możemy wówczas przenieść go do innej instytucji. Jak to zrobić?

Zacznij od wyboru banku

Aby móc przenieść rachunek bankowy, powinniśmy wcześniej zastanowić się do jakiego banku powinny trafić nasze pieniądze. Wybór jest w dzisiejszych czasach bardzo szeroki i zazwyczaj potrzeba sporo czasu, aby zapoznać się dokładnie z ofertą każdego banku. Na szczęście w dobie powszechnego dostępu do internetu możemy w łatwy sposób porównać poszczególne oferty za pomocą przeznaczonych do tego narzędzi- porównywarek. Dowiemy się z nich między innymi, jakie są koszty prowadzenia konta w danym banku, jakie opłaty pobiera za usługi (np. wypłatę z bankomatów) oraz wiele innych.

Złożenie wniosku

Gdy tylko podejmiemy decyzję, do jakiego banku chcemy się przenieść, nie pozostaje nam nic innego jak zgłosić się do najbliższej placówki, złożyć odpowiedni wniosek i podpisać pełnomocnictwo. Jest to niezbędne, by bank mógł załatwić wszystkie związane z „przenosinami” formalności.

– Taki model przenoszenia rachunków obowiązuje od 2010 roku – mówi przedstawiciel Poznańskiego Banku SpółdzielczegoZgodnie z obowiązującymi przepisami bank nie ma prawa pobrać od nas za taką usługę żadnych opłat.

We wniosku złożonym w banku przyjmującym rachunek przedstawiamy takie dane jak:

  • nazwa banku przekazującego,
  • dane rachunku, który chcemy przenieść wraz ze stanem znajdujących się na nim środków
  • szczegóły przychodzących poleceń przelewu oraz zleceń stałych

Do banku możemy zgłosić się z wnioskiem osobiście lub złożyć go przez internet, o ile bank dopuszcza taką możliwość. Coraz powszechniejszą praktyką jest przesyłanie przez bank niezbędnej dokumentacji za pośrednictwem kuriera.

Formalności wykonywane przez bank

Po złożeniu wniosku bank rozpoczyna całą procedurę przeniesienia rachunku, co powinno zająć około 7 dni. Do jego obowiązków należy nie tylko sfinalizowanie wszystkich formalności we współpracy z naszym obecnym bankiem, ale też powiadomienie o tym fakcie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skarbowego, naszego pracodawcy oraz innych instytucji, które wskażemy we wniosku. Należy pamiętać, że proces przenoszenia rachunku może zostać zablokowany, jeśli mamy nieuregulowane zobowiązania w naszym dotychczasowym banku lub jeśli zostały na nim zablokowane środki. Ponadto przeniesienia rachunku oznacza zmianę numeru konta bankowego.

4 11 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments