Jak rodzaj towaru wpływa na wybór środka transportu

Jak rodzaj towaru wpływa na wybór środka transportu

Artykuł miesiąca

Czy jest idealny środek transportu? W zależności od rodzaju towaru, który chcemy przetransportować musimy wybrać metodą. Najpopularniejszym środkiem transportu towarowego w Polsce jest transport drogowo-samochodowy i kolejowy. Jeśli wziąć jednak pod uwagę import i eksport towarów, wtedy faworytem jest transport morski, który jest tańszą alternatywą dla transportu lotniczego, który ze względu na ograniczoną ładowość i bardzo wysokie ceny jest nieosiągalny dla większości przedsiębiorców.

Jak rodzaj towaru wpływa na wybór środka transportu

Transport drogą morską jest obecnie najpopularniejszym środkiem transportu międzynarodowego, ze względu na dużą ładowność, która przekłada się na stosunkowo niskie ceny. Wadą takiego transportu jest wydłużony czas i ograniczenie, polegające na konieczności dostępu do morza. Widzimy więc różnice, między transportem krajowym i międzynarodowym. Głównym czynnikiem decydującym jaki transport wybierzemy jest rodzaj naszego towaru- wiadomym faktem jest, że niektóre produkty mają bardzo krótki czas przydatności, więc długa podróż narażałaby przedsiębiorce na straty.

Kryteria wyboru środka transportu
Głównymi czynnikami, które należy brać pod uwagę podczas dobierania odpowiedniej formy transportu dla produktu jest:

koszt przewozu
czas przewozu
skuteczność (niezawodność, która pozwala uniknąć strat towaru)
dostępność
bezpieczeństwo
Szczególnie wymagające towary
W przypadku przewozu żywności na dalekie odległości transport jest skomplikowany. Oprócz ograniczonych możliwości, które narzuca dystans i czas jego pokonywania dodatkowymi czynnikami, które mogą wpływać na niekorzyść jest m. in. temperatura. W takim przypadku należy zadbać o transport w temperaturze kontrolowanej, który zapewni odpowiednie warunki dla towaru, aby bezpiecznie i bez zbędnych strat dotarł do punktu docelowego. Nie tylko żywność jest produktem, który wymaga takich warunków. Do szczególnie wrażliwych towarów zaliczamy również leki, różnego rodzaju chemikalia, towary niebezpieczne, które pod wpływem przekroczenia minimalnej, bądź maksymalnej temperatury mogą ulec rozpadowi lub stanowić zagrożenie dla środowiska.

Zawsze na czas
Firmy specydyjne w Polsce szybko się rozwijają, co skutkuje tym, że rośnie jakość ich usług. Na rynku znajdziemy wiele ofert przewozu nawet najbardziej wymagających towarów. Firmy zajmujące sie transportem bardzo często posiadają kompleksową usługę, obejmującą wszystkie obszary transportu, co pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Transport poza granice kraju nie stanowi żadnego problemu, a duża ilość firm, zajmujących się transportem wyklucza wygórowane ceny, ze względu na konkurencję.

Wybierając środek transportu musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Czasem tańsza opcja może narażać na duże prawdopodobieństwo straty, ze względu na swoją zawodność czy długi czas transportu. Warto starannie prześledzić rynek i ocenić plusy i minusy poszczególnych środków transportu, aby wybrać odpowiedni dla naszego produktu. W sieci znajduje się dużo artykulów, które ukazują szczegółowe wady i zalety, oraz opinie ekspertów.

 

Lombard Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Milena Gryfińska
Milena Gryfińska
4 lat temu

transport potzrebny do berlina jest ktoś ?