Jak rozliczyć pit online?

Jak rozliczyć pit online?

Artykuł miesiąca

PIT online to niezwykle wygodne rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które chcą szybko rozliczyć swoje roczne zeznanie podatkowe, bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy skorzystać ze strony e – PIT, co jest niezwykle proste, dlatego też z tej możliwości z roku na rok korzysta coraz więcej osób. Oszczędzają one w ten sposób nie tylko swój czas, ale również i środowisko naturalne, poprzez znaczące zmniejszenie zużycia papieru, dzięki przejściu z tradycyjnej papierowej formy rozliczenia na te elektroniczną.

Program e-PIT, choć istnieje stosunkowo od niedawna, już został uznany za znaczącą rewolucję w formie rozliczania podatku dochodowego. Jest to platforma powstała w ramach opracowania wykonanego przez Ministerstwo Finansów, które chciało w jakiś znaczący sposób ułatwić polakom rozliczanie podatku dochodowego, co do tej pory wbrew pozorom wielu sprawiało nie mało trudności. Rozliczenie PIT online możliwe jest poprzez stronę internetową www.podatki.gov.pl. Do dokonania rozliczenia niezbędne jest zalogowanie się na platformie, które wykonać można na dwa sposoby:

  • sposób 1  – przy pomocy numeru PESEL/ NIP oraz kwoty przychodów z danego roku,
  • sposób 2 – przy pomocy profilu zaufanego.

Dla jeszcze większego ułatwienia rozliczenia podatku dochodowego za dany rok, tuż po zalogowaniu na platformie pojawia się roboczo wypełniona deklaracja podatkowa, którą można zaakceptować bądź odrzucić. Należy pamiętać o tym, że deklaracja zawsze wypełniana jest na podstawie informacji dostarczonych przez pracodawcę. Oczywiście, zdarzyć się może, że pewne ulgi nie zostaną dodane do rozliczenia – w tym celu wystarczy po prostu w panelu uaktualnić dane, by móc skorzystać np. z ulgi na dzieci czy przekazać 1% swojego podatku na dowolnie wybraną organizację pożytku publicznego. W celu uniknięcia błędów, co mogłoby być kłopotliwe i czasem nawet niezbyt przyjemne, przed zaakceptowaniem rozliczenia podatkowego koniecznie należy starannie zweryfikować wszystkie znajdujące się w nim informacje.  Dopiero po stwierdzeniu, że wszystko jest tak jak należy można wysłać deklaracje.

Twój e-PIT jest całkiem nowym wytworem, nic więc dziwnego w tym, że niemal przez cały czas poddawany jest ulepszeniom bądź modyfikacjom widocznym w mniejszy bądź większy sposób. Program PIT 2020 w ostatnim czasie został udoskonalony między innymi o możliwość sprawdzenia, na jakim etapie jest weryfikacja zeznania podatkowego, co pozwala na oszacowanie, kiedy nastąpi zwrot nadpłaconego podatku (oczywiście możliwe jest to tylko w tych przypadkach, w których zwrot nadpłaconych środków jest uzasadniony). W zakładce ”złożone dokumenty” można znaleźć odpowiedzi na najczęściej nękające podatników pytania, a mianowicie:

  • czy PIT dotarł do urzędu skarbowego?,
  • czy PIT trafił już do rozliczenia?,
  • kiedy US zajmie się rozliczeniem mojego zeznania podatkowego?.

Oczywiście w zakładce znajduje się znacznie więcej odpowiedzi na nurtujące podatników pytania, te wymienione powyżej należą do grupy pytań zadawanych najczęściej.

Pod wieloma względami zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest rozliczanie zeznania podatkowego za pośrednictwem platformy e-PIT. Jedną z zalet rozliczania podatku online jest zdecydowanie szybszy zwrot środków nadpłaconych. W przypadku rozliczenia w tradycyjnej formie papierowej czas ten wynosi 3 miesiące, natomiast w przypadku platformy e-PIT czas ten wynosi maksymalnie 45 dni (choć w zdecydowanej większości przypadków czas zwrotu środków nadpłaconych jest znacznie krótszy niż ten przewidziany w ustawie).

Każdy podatnik, składający swoje rozliczenie w formie e-PIT otrzymuje potwierdzenie jego wpłynięcia do odpowiedniego Urzędu Skarbowego za pośrednictwem drogi mailowej. W wiadomości znajduje się między innymi Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które warto pobrać i dla włąsnego spokoju ducha wydrukować.Co prawda UPO nie jest potrzebne zbyt często, jednak okazuje się bardzo przydatne przede wszystkim w przypadkach, w których z różnych powodów niezbędne jest wyjaśnienie powstałych w zeznaniu podatkowych niejasności.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments