Jak rozwiązać spółkę komandytową?

Jak rozwiązać spółkę komandytową?

Warto przeczytać

Likwidacja jest podstawowym sposobem na rozwiązanie spółki komandytowej. Jest to jednak złożony proces, który wymaga czasu i nakładów finansowych, dlatego warto rozważyć alternatywne sposoby rozwiązania spółki.

Rozwiązanie spółki komandytowej przez likwidację

W przypadku likwidacji spółki komandytowej kluczowe kroki do podjęcia przez wspólników to: podjęcie uchwały o rozwiązaniu spółki komandytowej i otwarciu likwidacji, powołanie likwidatora, oczekiwanie na przeprowadzenie czynności likwidacyjnych oraz złożenie wniosku o wykreślenie spółki z rejestru przedsiębiorców. Jednak nie zawsze będzie to najkorzystniejsza opcja.

Alternatywne sposoby rozwiązania spółki komandytowej

Rozwiązanie spółki komandytowej bez likwidacji również jest możliwe. Należy jednak pamiętać, że rozwiązanie spółki komandytowej bez likwidacji może budzić pewne kontrowersje w środowisku prawniczym, dlatego zanim zdecydujemy się na ten proces warto dokładnie omówić nasze możliwości z adwokatem.

Aby rozwiązać spółkę komandytową bez procesu likwidacyjnego należy przede wszystkim spełnić przesłanki wskazane w art. 58 § 1. KSH w zw. z art. 67 § 1 KSH. Wspólnicy muszą ustalić sposób oraz zasady zakończenia działalności spółki, a zatem są odpowiedzialni za większość formalności. Kluczowa jest tutaj zgoda wszystkich wspólników – i jeśli takowa nastąpi, zakończenie działalności spółki bez przeprowadzania likwidacji będzie dużo prostsze niż wariant z likwidacją. Po określeniu innego sposobu zakończenia działalności spółki nie będzie konieczne złożenie do sądu wniosku o wpisanie otwarcia likwidacji spółki czy wyznaczenie likwidatora. Co więcej, możliwy będzie podział majątku spółki w naturze, bez konieczności wcześniejszego spieniężania. Wspólnicy do końca działania spółki mogą pełnić w niej swoje funkcje i to oni przejmują obowiązek zakończenia spraw spółki. 

Osobom, które zainteresował ten alternatywny sposób na rozwiązanie spółki komandytowej polecamy kontakt z dobrą kancelarią, która specjalizuje się sprawach związanych ze spółkami. Doświadczony prawnik dokładnie przeanalizuje sytuację i pomoże rozwiązać spółkę bez likwidacji, za to szybko, sprawnie i bez dużych nakładów finansowych.

Przeczytaj również:

Ochrona znaku towarowego

Prokura jako szczególny rodzaj pełnomocnictwa

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments