Jak wybrać konto oszczędnościowe?

Jak wybrać konto oszczędnościowe?

Promocja i Reklama

Zaoszczędzone pieniądze warto trzymać na koncie z oprocentowaniem, aby pomnażać majątek. Właśnie do tego służą konta oszczędnościowe, zwykle będące dodatkiem do tych osobistych. Warto je mieć, by móc zyskać na pieniądzach, które się gromadzi. Jak wybrać konto oszczędnościowe?

Konto osobiste a oszczędnościowe – czym się różnią?

Konto osobiste jest z tym, z którego korzystamy codziennie, np. do zakupów online, robienia przelewów, płacenia rachunków. To do niego podłączona jest karta debetowa, którą płacimy w sklepach stacjonarnych za zakupy. Na to konto pracodawca przelewa wynagrodzenie. Rachunek osobisty z reguły nie jest oprocentowany.

Konto oszczędnościowe jest przeznaczone do gromadzenia i pomnażania pieniędzy. Jest ono oprocentowane – klient, zazwyczaj co miesiąc, dostaje na nie odsetki (ale bank pobiera też podatek od odsetek). Dostęp do tego rachunku jest swobodny – w każdej chwili można przelać na nie pieniądze bądź je wypłacić na konto osobiste.

Jak wybrać konto oszczędnościowe?

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę wybierając konto oszczędnościowe, jest jego oprocentowanie. To ono będzie decydować o tym, ile wynosić będą odsetki. Im wyższe jest oprocentowanie, tym korzystniej. Większość banków oferuje bardzo atrakcyjne opcje, ale tylko na np. pierwsze 12 miesięcy korzystania z konta. Warto porównać oferty i sprawdzić ranking kont oszczędnościowych, by zobaczyć, które konto będzie najkorzystniejsze długofalowo.

Banki oferują różnego rodzaju bonusy, np. kilkadziesiąt złotych na start czy za polecenie przyjaciołom, premie za wpłacanie określonych kwot. Z tym również należy się zapoznać (zwykle jest to ujęte w rankingach). Można zastanowić się, ile takie bonusy mogą nam realnie dać, czy wpłaci się wymaganą kwotę, czy mamy komu polecić. Bonusy dostaje się również za założenie konta przez internet czy korzystanie z e-bankowości.

Ważne są też opłaty za prowadzenie konta, za karty czy za wypłaty z bankomatów. Co prawda z konta oszczędnościowego nie będziemy wypłacać bezpośrednio, ale ułatwi to używanie konta osobistego, które jest połączone. Zazwyczaj, aby założyć konto oszczędnościowe, trzeba mieć również osobiste. Wiąże się to z tym, że są połączone i ułatwia wpłacanie i wypłacanie. Spojrzeć trzeba również na koszt wypłaty środków z rachunku oszczędnościowego. Bywa tak, że pierwsza w miesiącu jest darmowa, a za następne trzeba dopłacać. W niektórych bankach wszystkie transakcje są jednak bezpłatne. To również zwykle jest ujęte w rankingach kont oszczędnościowych.

Ważną kwestią jest też to, co ile odsetki są kapitalizowane. Standardową opcją jest otrzymywanie ich co miesiąc, ale są też banki, które oferują częstsze kapitalizowanie. Im częściej, tym zwykle korzystniej. Uwagę należy zwrócić też na to, czy istnieje górny limit. W niektórych bankach na konto oszczędnościowe można wpłacić np. 10 tysięcy złotych, a gdy wpłaci się więcej, oprocentowanie na kwoty przekraczające limit są znacznie niższe. Należy się więc zastanowić nad tym, jakie sumy będziemy przechowywać.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments