Jakie kolory w pokoju dziecka mogą wzmocnić jego harmonijny rozwój?

Jakie kolory w pokoju dziecka mogą wzmocnić jego harmonijny rozwój?

Prasóweczki

Mogłoby się wydawać, że kolory nie mają większego znaczenia, a ich wybór jest po prostu kwestią osobistych preferencji. Okazuje się, że wpływają one na sferę psychofizyczną, oddziałują na emocje. Wiedzą o tym doskonale marketingowcy, którzy wykorzystują konkretne kolory do uzyskania pożądanych efektów. Przykładowo biel kojarzy się z czystością, czerń i złoto z luksusem, zieleń z ekologią itd. Przy aranżowaniu pokoju dziecka warto mieć na uwadze wybieraną kolorystykę, bo za jej pomocą można wesprzeć rozwój swojego podopiecznego. Znaczenie ma także to, aby zachować umiar, bo np. fiolet poprawia nastrój i wpływa pozytywnie na kreatywność, ale w nadmiarze może przytłaczać i wręcz powodować smutek. Wszystko musi być wobec tego dobrze przemyślane, do czego potrzebna będzie znajomość znaczenia poszczególnych barw, aby być w stanie dobrze wybrać.

Kolorowy pokój niemowlaka, przedszkolaka nastolatka

Niemowlę nie powie rodzicowi, jaki kolor podoba mu się najbardziej. Minie sporo czasu zanim zacznie je rozróżniać i nazywać. Warto jednak wiedzieć, że nawet najmłodsi reagują na kolory, dlatego należy dobrze przemyśleć wystrój pokoju dziecięcego. Mogłoby się wydawać, że najlepszym rozwiązaniem będzie delikatna, stonowana kolorystka, ale zgodnie z badaniami preferowane są żywe i wyraziste barwy. Przyjęło się, że dla chłopca idealny będzie kolor niebieski, a dla dziewczynki różowy, ale możliwości jest zdecydowanie więcej i nie warto ograniczać się do tych dwóch. Uniwersalnym wyborem będą zawsze neutralne beże, jasne brązy, szczególnie w przypadku niemowląt. Można jak najbardziej wzbogacić wystrój o dodatki w intensywnych barwach, ale zachowując umiar. Zbyt mocne kolory w nadmiarze mogą wręcz drażnić i mieć negatywny wpływ na rozwój małego dziecka.

Na jakie kolory postawić w przypadku starszych dzieci?

Zdecydowanie więcej możliwości mają rodzice przedszkolaków, można śmiało pozwolić sobie na wielobarwność, wręcz zaszaleć z kolorami. Sprawdzą się zarówno ciepłe odcienie, czyli czerwienie, pomarańcze i żółcie, jak również zimne – niebieski i zielony. Jeśli dziecko jest lękliwe, nadpobudliwe czy wręcz agresywne, idealnie sprawdzą się relaksujące odcienie brązu. Działają one wyciszająco, zapewniają poczucie bezpieczeństwa. W przypadku pokoju niemowlaka takie rozwiązanie sprawdza się idealnie. Zasypianiu sprzyja kolor niebieski, który uspokaja. W nadmiarze zmniejszy apetyt, może tez wywołać smutek i melancholię. Świetną opcją będzie kolor zielony, który poprawia nastrój, harmonizuje i wzmaga koncentrację. Dziewczynki bardzo lubią odcień pudrowego różu, który jest optymistyczny, relaksujący, ciepły, rozwijający cechę serdeczności i współczucia. Na poprawę nastroju i zmniejszenie stresu sprawdzi się kolor filetowy, który dodatkowo wspiera samorozwój i zwiększa kreatywność. Do działania motywuje kolor pomarańczowy, dodaje pewności siebie, działa optymistycznie. Naukę wspomoże kolor biały, który ułatwia koncentrację i wzmaga skupienie. Wyciszają i uspokajają odcienie szarości. Uczeniu się sprzyja też kolor żółty, pomaga się skoncentrować i wyciszyć.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments