kiedy firma podlega badaniu przez biegłego rewidenta

Baza wiedzy

temat wybrany: kiedy firma podlega badaniu przez biegłego rewidenta

Kiedy firma powinna poddać się badaniu przez biegłego rewidenta?

Biegły rewident to osoba, która posiada odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia do przeprowadzania audytów finansowych. Badanie przeprowadzane przez niego jest obowiązkowe dla niektórych podmiotów gospodarczych. W jaki sposób określić, czy dana firma powinna poddać się badaniu przez biegłego rewidenta?

W Polsce badanie przez biegłego rewidenta jest obligatoryjne w przypadku spółek akcyjnych, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółdzielni, zakładów ubezpieczeń oraz instytucji finansowych. Wymóg ten wynika z przepisów prawa handlowego i jest zawarty w Kodeksie spółek handlowych oraz ustawie o biegłych rewidentach.

Ponadto, badanie przez biegłego rewidenta może być wymagane na podstawie innych przepisów prawa, takich jak np. ustawy o rachunkowości lub ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W przypadku gdy dana firma otrzymuje dotacje lub granty z funduszy europejskich, również może być zobowiązana do poddania się badaniom przez biegłego rewidenta.

Istnieją również sytuacje, w których firma nie jest zobowiązana do badania przez biegłego rewidenta, jednak zdecyduje się na to dobrowolnie. Może to być spowodowane chęcią zwiększenia zaufania klientów i inwestorów, poprawy wizerunku firmy oraz lepszej kontroli nad jej działalnością.

Warto zaznaczyć, że badanie przez biegłego rewidenta jest procesem czasochłonnym i kosztownym. Jednakże, może przynieść wiele korzyści dla firmy, takich jak poprawa jakości sprawozdań finansowych, identyfikacja potencjalnych zagrożeń i błędów, a także zwiększenie wiarygodności przedsiębiorstwa.

Podsumowując, każda firma powinna dokładnie przeanalizować swoją sytuację prawno-finansową i zdecydować, czy poddanie się badaniu przez biegłego rewidenta jest w jej interesie. W przypadku spółek handlowych oraz innych instytucji finansowych jest to obowiązkowe, jednakże w pozostałych sytuacjach decyzja należy do samych przedsiębiorców.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: kiedy firma podlega badaniu przez biegłego rewidenta

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments