Kiedy i w jakich okolicznościach powstała wyszukiwarka Google?

Kiedy i w jakich okolicznościach powstała wyszukiwarka Google?

Poradnik Pordnik Warto przeczytać

Nie ma popularniejszej wyszukiwarki na świecie niż Google. Powstała ponad 20 lat temu strona internetowa zmonopolizowała światowy rynek. Projekt Larry’ego Page’a i Sergieya Brina pomaga miliardom ludzi wyszukiwać treści w Internecie. Powstanie wyszukiwarki nie było jednak proste i wynikało z wcześniejszych wydarzeń i niepowodzeń innych twórców. Kiedy stworzono Google i w jakich okolicznościach stało się to możliwe?

Początki Google 

Celem wyszukiwarek internetowych jest porządkowanie treści, które będą przydatne dla użytkownika. Internet to nieograniczona liczba informacji, dlatego łatwo się w nich pogubić. Próby porządkowania treści podejmowało się już Yahoo w 1994 roku. Twórcy witryny, czyli Jerry Yang i David Filo stworzyli katalogi witryn, które ułatwiają szukanie najciekawszych miejsc w sieci. Liczba stron rozniosła się jednak do 10 milionów, stąd katalogi Yahoo były tylko połowicznym sukcesem. 

Znany polski informatyk, czyli Ryszard Tadeusiewicz opracował problem „smogu informacyjnego”. Polegał on na występowaniu obok siebie wartościowych i „śmieciowych” informacji. Ludzie potrzebowali wyszukiwarki, która wyróżni najlepsze treści i wyrzuci poza obieg mało jakościowe. Na genialny pomysł wpadli studenci ze uniwersytetu Stanforda: Larry Page i Sergey Brin. Powstająca witryna pod nazwą „Google” pojawiła się w sieci 27 września 1998 roku. 

O sukcesie witryny zadecydowała umiejętność wyróżniania najlepszych treści. Idea była dość prosta. Program sprawdzał liczbę odnośników w czasie indeksowania witryn (linki z innych witryn prowadzące do stron). Analizował szybko ciężar gatunkowy treści. Im więcej cytowań w nauce (w tym przypadku odnośników) do danej strony, tym wyżej pojawiała się w wyszukiwarce. Schemat ten z czasem udoskonalano, ale idea pozostawała taka sama. 

Sukces Google na świecie 

Twórcy udoskonalali Google pod kątem wyszukiwania treści. Coraz bardziej liczyła się jakość tekstów, w których pojawiały się linki. W ten sposób użytkownicy mogli uniknąć „smogu informacyjnego”. Przełożyło się to na duży sukces wyszukiwarki, która zdominowała rynek i obsługuje połowę wyszukiwań treści na całym świecie. Larry Page i Sergey Brin szybko stali się miliarderami i obecnie posiadają majątki powyżej 100 miliardów dolarów. 

Sukces wyszukiwarki Google wymagał dostosowania się do dużej liczby internautów. Spółka Google LLC musiała zainwestować w ogromną infrastrukturę informatyczną, na którą składa się setki tysięcy komputerów. W ten sposób powstał największy system informatyczny na świecie. Firma weszła na giełdę w 2004 roku – natychmiast stała się przebojem i zapowiedziała nową hossę. 

Google rozwija się do dzisiaj i ciągle wprowadza nowe udoskonalenia. Oprócz wyszukiwarki zainwestowała w nowe witryny, takie jak: 

  • system wyszukiwania wiadomości ze świata Google News
  • serwis wideo YouTube
  • system reklamowy Google Ads

Dzięki wszystkim tym działaniom status Google nieustannie się podnosi. Firma ma coraz większy udział w rynku i przenosi swoją działalność w inne rejony sieci. Trend ten na pewno nie ulegnie zmianie. 

Jak można podsumować działalność Google? 

Powstanie we wrześniu 1998 roku wyszukiwarki Google z pewnością było dużym wydarzeniem dla internautów. Dzięki witrynie w końcu uniknęli „smogu informacyjnego” i szybko mogli wyszukać wartościową treść. Z pewnością wpłynęło to na rozwój sieci, która stała się ważnym źródłem informacji naukowej. Google stale rozwija swoją działalność i udoskonala swoje systemy. Wpłynęło to na wielką popularność wyszukiwarki, która zdominowała światowy rynek. Obecnie połowa wyszukiwań informacji na świecie to zasługa systemu wymyślonego przez dwóch obiecujących studentów ze Stanfordu. 

Artykuł przygotowany przy współpracy z Pozycjonowanie-stron-wroclaw.net

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments