kiedy leasing operacyjny w bilansie

Baza wiedzy

temat wybrany: kiedy leasing operacyjny w bilansie

Leasing operacyjny to jedna z popularnych form finansowania, która pozwala na korzystanie z danego przedmiotu bez jego kupowania. W przypadku leasingu operacyjnego przedmiot ten należy do firmy leasingowej, a przedsiębiorstwo korzystające z niego opłaca miesięczną ratę.

Ważną kwestią jest to, kiedy leasing operacyjny powinien pojawić się w bilansie przedsiębiorstwa. Zgodnie z polskim prawem rachunkowym, leasing operacyjny powinien być ujęty w bilansie przedsiębiorstwa, jeśli spełnia jedną z następujących okoliczności:

1. Przedmiot leasingu zostanie przekazany w użytkowanie przedsiębiorstwu na czas co najmniej 12 miesięcy.

2. Wartość przedmiotu leasingu przekracza 10% wartości bilansowej całego majątku trwałego przedsiębiorstwa.

Jeśli dany leasing spełnia którąś z powyższych okoliczności, powinien zostać ujęty w bilansie na koniec okresu sprawozdawczego. Warto jednak zauważyć, że przedmiot leasingu nie należy do przedsiębiorstwa, dlatego też nie jest amortyzowany. Z kolei koszty związane z leasingiem operacyjnym są ujmowane w kosztach operacyjnych.

Warto również zaznaczyć, że leasing operacyjny może wpłynąć na wskaźniki finansowe przedsiębiorstwa, takie jak zadłużenie czy płynność finansowa. Dlatego też przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z tego rodzaju finansowania warto dokładnie przeanalizować koszty, warunki umowy i jej wpływ na sytuację finansową przedsiębiorstwa.

Podsumowując, leasing operacyjny należy ująć w bilansie przedsiębiorstwa, jeśli spełnia jedną z okoliczności wymienionych powyżej. Przedsiębiorcy powinni dokładnie analizować koszty i warunki umowy, aby uniknąć niekorzystnych dla siebie konsekwencji finansowych.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: kiedy leasing operacyjny w bilansie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments