Żyjemy w bardzo ciekawych czasach. Zagrożenie pandemią sprawiło, że nasze dotychczasowe życie uległo całkowitej zmianie. Nagle okazało się, że większość naszych codziennych czynności związanych z pracą, nauką, a nawet życiem towarzyskim można wykonać bez wychodzenia z domu, korzystając jedynie z łącza internetowego. Nikogo już nie dziwi możliwość zrobienia zakupów online, ale praca czy nauka online była i jest w dalszym ciągu dla wielu czymś nowym i dziwnym. A tak naprawdę nauka online nie jest niczym nowym.
Już od wielu lat wiele firm organizuje szkolenia online, które przynoszą dwojakie korzyści z jednej strony pracownik jest przeszkolony, po drugie szkolenie online nie generuje tak wielu kosztów jak szkolenie stacjonarne. Również można zauważyć, że już od pewnego czasu w sieci krąży wiele kursów oraz programów do nauki języków obcych, których autorzy twierdzą, że bez większego trudu nauczą każdego co najmniej swobodnego korzystania z któregoś z języków obcych. Jednak obecna sytuacja jest nieco inna.
Spis Treści
Nauka języków przez internet we Wrocławskiej szkole
Wprowadzone przepisy związane z pandemią wirusem COVID19 sprawiły, że z dnia na dzień wszystkie szkoły oraz szkolenia stacjonarne zostały zawieszone. Dotyczyło to zarówno szkół publicznych wszystkich stopni, jak i tych prywatnych. Szkoły językowe zostały postawione pod ścianą. Ich kadra oraz właściciele musieli coś zrobić, by nie zamykać na czas epidemii biznesu. Tu z pomocą przyszło szkolenie online. Jak wyjaśnia pracownik szkoły języków obcych z Wrocławia https://gerelis.pl/ pracownicy musieli dostosować szybko swój program do możliwości jakie daje Internet i zacząć ponownie szkolić wszystkich chętnych. Szkołą Gerelis podołała temu wyzwaniu i ponownie rozpoczęto nie tylko kontynuowanie szkolenia, ale również szybko rozpoczęto rekrutację na nowe kursy prowadzone również systemem online. Szkoła GERelis podczas procesu organizacji szkolenia online zachowała również swój specyficzny program i sposób nauczania. Podobnie jak w przypadku szkolenia stacjonarnego nauka jest przekazywana w niewielkich grupach, maksymalnie sześcioosobowych, które mają stały kontakt z native speakerem, który nie tylko przekazuje uczniom swoją wiedzę, ale również motywuje ich do działania. Grupy szkolenia są dobierane w taki sposób, by w jednej grupie znalazły się osoby, które są w podobnym wieku, mają podobne zainteresowania, a były na podobnym poziomie nauczania. Nauczanie jest inne niż w większości szkół językowych, gdyż nastawione jest głównie na porozumiewanie się. Kursy angielskiego i niemieckiego online są prowadzone w luźnej atmosferze, bez korzystania z podręczników, z których po prostu zrezygnowano. Zamiast podręczników używa się przeróżnych pomocy naukowych, które mają przybliżyć poznawany język i sprawić, że z chęcią słuchacz będzie się zagłębiać w jego poznawanie.
Językowe kursy online czy stacjonarnie?
Przepisy, które pozamykały szkoły, w tym szkoły językowe zostały już zmienione i pod pewnym reżimem sanitarnym do szkół językowych wracają słuchacze. Można się zastanawiać, czy w związku z tym, szkolenia online się zakończą? To trudne pytanie, bo wszystko zależy od tego jak się prowadzi szkolenia. Jeśli będą one przynosić rezultaty, to chętnych do szkolenia prowadzonych przez Internet nie zabraknie. Jest tego wiele powodów. Po pierwsze, uczyć się można praktycznie z każdego miejsca. Niezależnie czy jest się w domu, czy na wakacjach można usiąść do komputera i poświęcić czas na naukę języka angielskiego, niemieckiego, czy jakiego chcemy się uczyć. Można to robić w różnym czasie, w zależności od tego jak nam pasuje. Wiele szkół prowadzących szkolenia online w tym również wspomniana wrocławska szkoła językowa GERelis udostępnia swoim słuchaczom trzy terminy dziennie, w którym można się spotkać w grupie ze znajomymi oraz nauczycielem. Nauczanie języków online dało również możliwość podjęcia nauki języków tym, którzy nie mogą korzystać ze szkoleń stacjonarnych z różnych powodów, dla nich Internet otwiera nowe możliwości. Trzeba jednak pamiętać, że nauczanie online to również nowe, niełatwe wyzwanie, któremu nie każdy podoła, gdyż wymaga on samodyscypliny i większego niż w przypadku szkolenia stacjonarnego zaangażowania ze strony słuchacza.