Laptop czy komputer stacjonarny?

Laptop czy komputer stacjonarny?

Artykuł miesiąca

Rozwój technologiczny nabrał szalonego tempa. Co kilka lat jesteśmy zmuszeni, by kupić coraz nowszy sprzęt, a czasy zakupu urządzenia, z przeznaczeniem do użytkowania na ponad dekadę, raczej nie wrócą. W pewnej chwili, gdy już uznamy, że nasz komputer jest za słaby na dzisiejsze czasy, zastanawiamy się nad zakupem nowego. Od jakiegoś czasu rynek jest coraz bardziej zdominowany przez urządzenia przenośne. Warto jest przemyśleć nad tym, jakiego dokonać wyboru: laptop czy komputer stacjonarny?

Laptop czy komputer stacjonarny?

Pierwszym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zdać, jest to czy będziemy potrzebować mobilności. Jeśli często jesteśmy zmuszeni do tego, aby przenieść się z miejsca na miejsce i mieć dostęp do komputera, lepszym rozwiązaniem będzie laptop. Stacjonarne urządzenie sprawdzi się, gdy postawimy go w jednym, stałym miejscu i tam będziemy z niego korzystać, przez bardzo długi czas.

Pieniądze wydane na zakup, są też ważnym aspektem. Wydając określoną kwotę na komputer stacjonarny, możemy uzyskać bardziej wydajny sprzęt niż laptop. W przypadku awarii, stacjonarny może okazać się tańszy w naprawie od tego drugiego, za to ich pobór prądu będzie większy, co sprawia, że laptopy są bardziej energooszczędne.

Myśląc o zakupie urządzenia, które w przyszłości będziemy mogli rozbudować tak, aby posłużyło nam na kilka lat więcej, wygrywa sprzęt stacjonarny. Bez problemu wymienimy w nim kartę graficzną czy procesor, oraz dołożymy pamięć RAM. Laptopy być może umożliwią nam dodanie tylko tej ostatniej oraz wymianę dysku, o karcie i procesorze możemy zapomnieć.

Chcąc kupić urządzenie, które będzie lepiej sprawdzać się w grach, grafice i innych bardzo wymagających czynnościach w danej kwocie, lepszą mocą obliczeniową będzie posiadać znowu „blaszak”. Mobilne komputery, mogą posiadać takie zastosowania, lecz ich cena będzie odpowiednio wyższa.

W kwestii zachowania prawidłowej postawy przed komputerem, lepiej znowu sprawdza się sprzęt stacjonarny. Biurko i dobrze ustawione krzesło, wypadnie lepiej niż wygodny laptop, który niesiemy przykładowo na stół kuchenny, gdzie siadamy bez odpowiedniego krzesła, czy leżenie w łóżku z wygiętym kręgosłupem.

Decyzja jest nie łatwa do podjęcia, ale gdy zastanowimy się, jakie funkcje ma mieć nowe urządzenie, łatwiej będzie dokonać ostatecznego wyboru. Laptopy sprawdzą się lepiej u osób ceniących mobilność i wygodę, biurkowe dla tych, co korzystają ze sprzętu w stałym miejscu i chcącym mieć bardziej wydajne urządzenie, z przeznaczeniem do rozbudowy w przyszłości.

Tani zestaw zestaw komputerowy

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ania
ania
4 lat temu

ja tam wolę laptopa