leasing kto ponosi koszty naprawy

Baza wiedzy

temat wybrany: leasing kto ponosi koszty naprawy

Leasing a koszty naprawy – kto za nie odpowiada?

Leasing to popularna forma finansowania zakupów, szczególnie w przypadku samochodów czy maszyn. W ramach umowy leasingowej poruszające się pojazdy czy urządzenia są wypożyczane na określony czas, a użytkownik ma obowiązek opłacania rat leasingowych oraz ponoszenia kosztów eksploatacyjnych. Wśród tych ostatnich znajdują się także koszty naprawy – ale kto w takim przypadku za nie odpowiada?

Warto zaznaczyć, że zgodnie z prawem leasingodawca jest właścicielem przedmiotu leasingu, a leasingobiorca jedynie go użytkuje. Oznacza to, że formalnie to leasingodawca ponosi odpowiedzialność za stan techniczny przedmiotu leasingu oraz wszelkie ewentualne naprawy. W praktyce jednak koszty te często związane są z użytkowaniem – np. stanem dróg, stylami jazdy czy sposobem korzystania z urządzeń – i w takim przypadku leasingobiorca może zostać obciążony kosztami naprawy.

Jakie naprawy pokrywa leasingobiorca?

Zgodnie z umową leasingową leasingobiorca ma obowiązek dbać o przedmiot leasingu, a w przypadku jego uszkodzenia lub awarii powiadomić o tym leasingodawcę. Koszty naprawy związane z własną winą, np. wynikające z nieostrożnego korzystania z pojazdu czy braku wymaganych przeglądów, ponosi leasingobiorca. W takim przypadku może to oznaczać dodatkowe koszty dla niego, np. w postaci kar umownych czy wyższych opłat za zużycie przedmiotu leasingu.

Warto jednak pamiętać, że leasingodawca ma obowiązek udostępnić leasingobiorcy pojazd czy urządzenie w dobrym stanie technicznym, dlatego też w przypadku awarii wynikającej z usterki samochodu czy maszyny leasingobiorca nie będzie zobowiązany pokrywać kosztów naprawy. W takim przypadku koszty te będą ponoszone przez leasingodawcę, a leasingobiorca jedynie będzie zobowiązany powiadomić go o awarii i udostępnić pojazd czy urządzenie w celu dokonania naprawy.

Podsumowanie

Koszty naprawy w ramach umowy leasingowej zależą przede wszystkim od przyczyn ich powstania. W przypadku uszkodzeń związanych z użytkowaniem przedmiotu leasingu, np. wynikających ze stylu jazdy czy braku wymaganych przeglądów, koszty te ponosi leasingobiorca. W sytuacji, gdy awaria jest wynikiem usterki pojazdu czy maszyny, koszty naprawy będą ponoszone przez leasingodawcę. Dlatego też warto dokładnie przeczytać umowę leasingową i poznać swoje prawa i obowiązki w tym zakresie.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: leasing kto ponosi koszty naprawy

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments