Leasing maszyn przemysłowych w wielu przypadkach może okazać się o wiele korzystniejszy niż kredyt na zakup nowego urządzenia. Wybór najlepszej oferty jest jednak często sporym wyzwaniem, szczególnie przy braku doświadczenia w tym aspekcie. Warto skorzystać z pomocy profesjonalnych doradców, którzy pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości.
Spis Treści
Dlaczego warto zdecydować się na pomoc doradcy leasingowego?
Leasing maszyn ma potencjał być bardzo opłacalnym przedsięwzięciem. Jeśli jednak nie mamy odpowiedniego doświadczenia i rozeznania na rynku, znalezienie korzystnej oferty może okazać się karkołomnym wyzwaniem. To zadanie, które nie jest proste nawet dla leasingobiorców, którzy już niejednokrotnie korzystali z takich rozwiązań. Na rynku znajdziemy wiele firm oferujących leasing maszyn produkcyjnych oraz pojazdów, lecz wymagane procedury potrafią być bardzo zawiłe i wymagać przedłożenia licznych dokumentów. Decydując się na skorzystanie z usług doradcy leasingowego, możesz zaoszczędzić nie tylko pieniądze, lecz także czas – najtrudniejsze zadania wykona za Ciebie profesjonalny usługodawca.
Leasing maszyn to opcja zdecydowanie znacznie korzystniejsza niż zaciąganie kredytu. Istotną zaletą jest jego elastyczność: raty mogą być ustalane w różnej wysokości zależnie od okresu. Dzięki temu można na przykład skorzystać z wyższych rat w sezonie, w którym firma osiąga największe przychody. Często stosowaną opcją jest także leasing urządzeń z zagranicy – w takiej sytuacji liczą się również warunki przewalutowania. Doradca pomoże także pod tym względem, a ewentualne oszczędności mogą równać się nawet pełnej racie leasingowej.
Jak wygląda współpraca z doradcą leasingowym?
Zadaniem doradcy leasingowego jest przeprowadzenie klienta przez całą procedurę i wybranie najlepszej oferty rynkowej, dopasowanej do oczekiwań i sytuacji finansowej. Korzystanie z pomocy specjalistów pozwala na maksymalne uproszczenie całego procesu, a jednocześnie znaczną oszczędność czasu. Na podstawie wskazanych preferencji usługodawca dokona selekcji firm oferujących leasing maszyn, by potem wspólnie podjąć decyzję co do ostatecznego wyboru. Następnie wystarczy tylko złożyć wniosek leasingowy, a po jego akceptacji podpisać umowę. Ostatnim etapem jest odbiór przedmiotu umowy, czyli maszyny produkcyjnej lub pojazdu.
Co istotne, brak wkładu własnego nie musi stanowić przeszkody w zawarciu umowy na leasing maszyny. W poszczególnych przypadkach możliwe jest sfinalizowanie również takiego kontraktu pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą. Dodatkowo uproszczone procedury nie wymagają przedstawienia dokumentacji poświadczających o zarobkach i braku zaległości kredytowych.
Leasing maszyn – na co zwrócić uwagę?
W zależności od rodzaju umowy zawartej z leasingodawcą przedmiot kontraktu może lub musi zostać wykupiony przez leasingobiorcę po zakończeniu jej trwania. W większości przypadków mamy do czynienia z leasingiem operacyjnym, w którym decyzję o wykupie podejmuje się dopiero po upływie okresu umowy. Kontrakt, który zawsze zakłada wykupienie maszyny po jego zakończeniu, to leasing finansowy – taka opcja stosowana jest znacznie rzadziej. Przedmiotem umowy przeważnie są nowe urządzenia, jednak wiele firm decyduje się także na leasing maszyn używanych.
Leasing maszyn – jakie urządzenia mogą być przedmiotem umowy?
Leasing maszyn to uniwersalne rozwiązanie, które pozwoli pokryć potrzeby wielu przedsiębiorstw. W ofercie firm świadczących tego typu usługi znajdują się urządzenia o różnorodnym zastosowaniu. W zależności od zapotrzebowania możliwy jest leasing maszyn CNC, sprzętów budowlanych, urządzeń do pracy w lesie i rolnictwie czy urządzeń stosowanych w przetwórstwie żywności i surowców. To atrakcyjne rozwiązanie w przypadku wdrażania tymczasowych linii produkcyjnych lub w pracy działów zajmujących się działalnością badawczo-rozwojową, jak również sposób na zachowanie płynności finansowej przy dużych inwestycjach w działanie firmy.