Rozpoczęcie działalności gospodarczej wymaga, abyś zajmował się kilkoma czynnościami w tym samym czasie i stał się w pewnym sensie zdolny do bycia wielofunkcyjnym. Ten artykuł powinien pomóc Ci w 10 kluczowych krokach, aby lepiej zrozumieć funkcjonowanie świata przedsiębiorców i zarządzać swoją firmą, dbając jednocześnie o aspekty prawne przy rozpoczynaniu działalności. Jaka jest więc mapa drogowa dla każdego przedsiębiorcy, który dopiero zaczyna?
Krok 1: napisz biznesplan.
Napisanie biznes planu jest niezbędnym krokiem w tym procesie. Dobrze przygotowany i często zmieniany biznesplan pomoże przeprowadzić firmę przez krzywą wzrostu.
Spis Treści
Krok 2: uzyskaj pomoc i szkolenie.
Rozpoczęcie działalności gospodarczej wymaga osobistego wysiłku, ale w Internecie można znaleźć wiele poradników, wskazówek i zasobów, które mogą pomóc w rozpoczęciu działalności. Niektóre strony biznesowe oferują płatne kursy szkoleniowe, które można odbyć online. Możesz także wybrać się na targi, które oferują wiele warsztatów z wszystkich dziedzin projektowania i wybrać te, które odpowiadają Twoim słabościom, ale także doskonalą Twoje mocne strony.
Krok 3: wybierz lokalizację swojej firmy.
Wybór dobrej lokalizacji dla Twojego biznesu jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie podejmiesz w swojej podróży przedsiębiorcy. W grę wchodzi wiele czynników: bliskość dostawców, konkurencja, łatwość transportu, warunki demograficzne i przepisy zagospodarowania przestrzennego. Dziś nowy układ jest często, aby wybrać lokalizację w otwartych przestrzeniach, więc można wydać jak najmniej pieniędzy, ale oczywiście ten wybór zależy od działalności, którą robisz.
Krok 4: poznaj swoje opcje finansowania.
Możesz rozpocząć działalność opierając się na swoich oszczędnościach lub nawet utrzymując pracę na pełen etat do czasu, aż biznes stanie się rentowny. Przeczytaj dynamiczne artykuły na temat finansowania. Będziesz miał klucze do możliwych zasobów finansowych.
Krok 5: podjęcie decyzji o strukturze przedsiębiorstwa.
Działać samodzielnie czy wejść w spółkę? Sposób, w jaki zorganizujesz swoją działalność, może zmniejszyć Twoją osobistą odpowiedzialność za straty i długi firmy. Niektóre wybory mogą dać Ci korzyści podatkowe, ale przede wszystkim początkowy wybór to ten, który może Cię zabezpieczyć w razie trudności i pozwolić na prowadzenie działalności w optymalnych warunkach.
Krok 6: zarejestruj nazwę swojej firmy.
Rejestracja nazwy firmy jest konieczna tylko wtedy, gdy nadajesz swojej firmie inną nazwę (tzn. inną niż Twoja własna, Twoich partnerów lub nazwa oficjalnie zarejestrowana).
Krok 7: uzyskaj NIP.
Każda firma potrzebuje numeru podatkowego. Jeśli jednak masz już pracowników lub prowadzisz spółkę, musisz uzyskać numer identyfikacyjny. Będzie on również potrzebny do zapłacenia podatku.
Krok 8: rejestracja w urzędzie skarbowym.
Podatki od zatrudnienia, sprzedaży i inne są zarządzane przez stan. Dowiedz się, jakie są wymogi podatkowe w Polsce i w krajach, w których Twoja firma funkcjonować.
Krok 9: ubieganie się o zezwolenia i licencje.
Wszystkie firmy muszą posiadać licencję lub pozwolenie na prowadzenie działalności. Zezwolenia i licencje, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności, zapewniają zgodność z przepisami prawnymi.
Krok 10: zatrudnianie pracowników.
Ostatnim krokiem na mapie drogowej jest zatrudnianie pracowników. To właśnie oni pomogą Ci rozwinąć Twój biznes i tutaj również musisz znać kody rekrutacji.