Właściciele mniejszych i większych gastronomii dobrze wiedzą, że meble do takiego lokalu muszą cechować się odpowiednią wytrzymałością. Są one bowiem zdane na prace w ekstremalnych warunkach z włączeniem w to uszkodzeń mechanicznych. Z problemem wyboru tego typu mebli, borykają się zarówno początkujący jak i bardziej doświadczeni przedsiębiorcy. Jest to bowiem decyzja podejmowana długoterminowo, która wpływać będzie nie tylko komfort pracy, ale także jakość obsługi klienta. Jak zatem wybrać meble gastronomiczne?.
Spis Treści
Meble do gastronomii- kuchnia i zaplecze
Meble do gastronomii należy dobrać przede wszystkim pod względem typu pomieszczenia w jakim będą stały. Zacznijmy więc od kuchni i zaplecza, gdyż meble w takich pomieszczeniach, są najbardziej narażone na wszelkie uszkodzenia, zarysowania, a także na niekorzystne działanie wody czy wilgoci. Idealnie sprawdzą się więc meble ze stali nierdzewnej. Ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane, są przede wszystkim sterylne i odporne na wilgoć, a także wytrzymałe. Metalowe regały sprawdzą się nie tylko w kuchni i na zapleczu, ale także w spiżarni. Dodatkowo tego typu meble nierdzewne będą niezwykle łatwe w czyszczeniu, a także będą charakteryzowały się mniejszym zużyciem niż np. drewniane blaty. W tego typu pomieszczeniach, meble muszą mieć przede wszystkim wartość użytkową, dopiero potem estetyczną. Sprawdźmy też ofertę od zaufanych dystrybutorów jak np.:gastroprodukt.pl. Znajdziemy tam szeroki wybór, który idzie w parze z atrakcyjnymi cenami.
Meble gastronomiczne do otwartej kuchni
Coraz częściej spotykamy się z modelem otwartej kuchni. Wówczas oznacza to, że zaplecze gastronomiczne wystawione jest na widok klientów. Dzieje się tak przede wszystkim w kawiarniach i barach, gdzie istotny jest każdy metr kwadratowy przestrzeni. Zadanie jest więc niezwykle trudne bowiem musimy zachować swoisty złoty środek pomiędzy estetyką jak i funkcjonalnością mebli gastronomicznych. Pamiętajmy, że używając palnika czy piekarnika musimy zadbać o odpowiednią wentylację, a także ograniczyć hałas związany np. z użytkowaniem sokowirówki czy szejkerów. Te czynniki mogą powodować u klientów dyskomfort. W tym wypadku meble gastronomiczne powinny być w takim samym stopniu funkcjonalne jak i estetyczne, pamiętajmy, że będą one wystawione na widok publiczny. Dodatkowo, powinny być wyposażone w dodatkowe półki, regały i regaliki, by można było na nich prezentować np. butelki alkoholi, a także eksponować inne rzeczy, które idealnie będą komponowały się z całościowym wystrojem wnętrza.
Meble gastronomiczne- zadbajmy o komfort gości
Meble do gastronomii kupujemy również dla gości, o czym nie możemy nigdy zapomnieć. Przy wyborze powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na trzy podstawowe elementy:
- odpowiednie dopasowanie proporcji, chodzi tu głównie o wysokość stołu i krzeseł
- solidność wykonania i trwałość użytych materiałów
- design, który powinien być dopasowany do docelowej grupy klientów.
Pamiętajmy także o odpowiednim doborze kolorów, co ma ogromny wpływ na ogólną estetykę sali. Nie da się ukryć, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, dokładnie tak samo jest w przypadku klienta wchodzącego do lokalu. Wystarczy około 3-4 sekund, by mógł stwierdzić czy wnętrze lokalu przypadło mu do gustu czy jednak nie.
Meble do gastronomii- podsumowanie
Przy wyborze stawiajmy przede wszystkim na funkcjonalność, dopiero później na estetykę. Chyba, że nasz lokal wyposażony jest w otwartą kuchnię, wówczas powinniśmy dopasować design tak, by trafił w gusta grupy klientów docelowych. Pamiętajmy też, że materiał wykonania mebli, powinien być dopasowany do pomieszczenia w jakim zostaną one postawione. Zwykle najlepiej sprawdzają się meble ze stali nierdzewnej. Gwarantują one wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także na wilgoć i wodę. Oznacza to, że meble takie przetrwają w niezmienionym stanie, a także bez rdzy przed długie lata, co okaże się dobrą inwestycją. Unikajmy natomiast mebli z tworzyw sztucznych, gdyż niezwykle łatwo je uszkodzić, a także dość szybko się zużyją.