Najlepszy rum z Karaibów

Najlepszy rum z Karaibów

Warto przeczytać

Na pewno są wśród nas miłośnicy i smakosze dobrej jakości alkoholi. Od dawna już w Polsce popularnością cieszy się rum, rodem z Karaibów. Nie ma przecież nic lepszego, niż zasłużony odpoczynek pod całym dniu pracy, w towarzystwie dobrego filmu i jeszcze lepszej lampki rumu. Nie mnie jednak, każdy wie, że w naszym kraju jeszcze kilka lat temu, rum nie cieszył się ogromną popularnością. Większość kojarzyła go z mocnym i niezbyt smacznym trunkiem, który spożywany był głównie przez morskich korsarzy. Oczywiście, to właśnie na Wyspach Karaibskich nastąpiła pierwsza destynacja tego alkoholu. Nie mniej jednak co o rumie z Karaibów powinniśmy wiedzieć, a także gdzie zaopatrzyć się w najlepszą butelkę tego wyśmienitego trunku.

Co o rumie wiedzieć powinniśmy?

Rum to alkohol, który może poszczycić się woltażem od trzydziesty siedmiu i pół procent do aż osiemdziesięciu jeden procent. Jak widać jest to trunek wysokoprocentowy, który produkowany jest przede wszystkim z trzciny cukrowej, koncentratu tego soku lub, opcjonalnie melasy. Proces destylacji jest niezwykle żmudny, a sam napój leżakuje w specjalnych beczkach, wyprodukowanych z dębowego drewna. Nie da się jednak ukryć, że rum posiada niezwykle fascynującą historię, a do dziś w przeróżnych zakątkach świata owiany jest ogromną sławą. Trunek, jak można się łatwo domyślić, króluje nieprzerwanie na Karaibach. Na pewno jest wam dobrze znany z filmów o piratach, gdzie to właśnie oni spędzają nudne popołudnia i wieczory na morzu, w towarzystwie silnego i smacznego rumu. Za główną ojczyznę tego wysokoprocentowego napoju uznaje się Kubę.

To właśnie tam znajduje się gorzelnia, dokładnie w Santiago de Cuba, ale także popularny jest on na innych wyspach Ameryki Środkowej jak np. Barbados czy skąpane w słońcu Bahamy. Okazuje się, że sama historia rumu z Karaibów sięga aż XVII wieku. To właśnie w tym czasie, po raz pierwszy, na Karaibach poddano ten napój do destylacji. Nie mniej jednak, alkohol zyskał rozgłos i niezaprzeczalną sławę w przeciągu kilku tygodni i szybko znalazł swoje miejsce na statkach brytyjskiej marynarki.

Okazuje się, że napój ten świetnie sprawdzał się podczas dalekich i żmudnych morskich wypraw, a co więcej, z każdym dniem stawał się dla załogi coraz lepszy. Nie mniej jednak, ma to także swoją drugą stronę, gdyż po wypiciu rumu, częstym efektem ubocznym, były bójki wszczynane przez marynarzy, którzy lekko tracili kontakt z rzeczywistością. Zauważając to kapitan Edward Vernon, kazał w roku 1740 rozcieńczyć trunek wodą. Okazuje się, że był to pierwszy krok do tego, by powstał drink na bazie rumu, o nazwie grog. W obecnych czasach wiele drinków powstaje właśnie na bazie tego alkoholu. Na pewno każdemu z nas bardzo dobrze znany jest drink o nazwie mojito, który podbił serca wielu Polaków. Przyrządza się go na właśnie na bazie rumu, a także dodaje się do niego cukru trzcinowego, limonkę, miętę oraz lód.

Do dziś jednak, nieprzerwanie rum króluje i triumfuje na wyspach karaibskich, jednak jego sława, zdążyła opanować już cały świat. Okazuje się, że powstało również wiele różnych odmian tego trunku, a za jeden z najpopularniejszych, uznaje się rum Bacardi. Jest to rum biały, który wyróżnia się niezwykle subtelnym i delikatnym zapachem, a także niezwykle głębokim smakiem. To właśnie on stanowi bazę dla popularnego, wspomnianego już drinka mojito, a także dla drinku o nazwie Cuba Libre. Innym niezwykle wartościowym rumem z Karaibów jest również Bacardi Black. To ciemny rum, którego cechą charatkerystyczną jest długi okres leżakowania. Leżakuje on bowiem przez co najmniej cztery lata w beczkach dębowych. To właśnie dzięki czteroletniemu leżakowaniu, wyróżnia się on wyrazistym i mocnym smakiem, a także bogatym aromatem. W naszym kraju, równie popularny jest tak zwany Golden Rum, wyprodukowany w oparciu o rum o nazwie Jamajka. Wszystkie wymienione rodzaje rumu, a także wiele innych znajdziecie w sklepie: https://blackbeard.store/, gdzie również zapoznacie się ze specyfikacjami wybranych przez was trunków.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments