Nie wyrzucaj! Stare ubrania to nowa jakość dla twojego domu!

Nie wyrzucaj! Stare ubrania to nowa jakość dla twojego domu!

Promocja i Reklama

Każdy z nas ma w swojej szafie odzież, której nie potrafi się pozbyć – dotyczy to nie tylko kobiet, które z żalem rozstają się ze zbyt ciasną sukienką, ale także mężczyzn, którym nie przeszkadza, że ulubiony T-shirt zaczyna już w pewnych miejscach prześwitywać. Przynajmniej raz na pół roku jednakże należy robić przegląd odzieży – nie tylko po to, by zrobić miejsce w swojej garderobie na nowe egzemplarze, ale choćby po to, aby ubraniom dokonującym już swojego żywota w ich pierwotnym przeznaczeniach, nadać inne… Nadać im nowe życie. I to nie byle jakie, bo takie, które sprawi, że nasz dom wzniesie się na jeszcze wyższy, ekologiczny poziom.

Nie wyrzucaj! Stare ubrania to nowa jakość dla twojego domu!

 

1. Bawełniane bluzki, koszule, koszulki – ten materiał staje się powoli rarytasem na rynku odzieżowym. Coraz trudniej jest znaleźć odzież, której skład opiera się wyłącznie na bawełnie – najczęściej jest ona uzupełniana innymi tworzywami. Dotyczy to także bielizny, która powinna wieść prym, jeśli chodzi o naturalne materiały, z których jest wykonana. Jeśli twoje bawełniane ubrania – majtki, podkoszulki itd. – straciły na jakości i świeżości, nie wyrzucaj ich! Doceń ten cenny materiał i zaplanuj lepiej, jak możesz wykorzystać go ponownie w swoim domu.

Przede wszystkim – szmatki kuchenne (świetne do przecierania blatu), szmatki dziecięce (idealne do przecierania dziecięcych buziek przy jedzeniu), szmatki czyszczące (do luster, okien, sprzętów AGD, do butów).

Wiele kobiet stosuje szmatki bawełniane niewielkiej wielkości jako zamiennik… wacików kosmetycznych, są takie, które używają pasków bawełnianych jako wkładek higienicznych, a także wkładek laktacyjnych.

Wracając do dzieci – pocięte bawełniane szmatki to świetny i coraz popularniejszy zamiennik kosztownych mokrych chusteczek do podcierania stref intymnych u najmłodszych (zwłaszcza dla rodziców stawiających na pieluchy wielorazowe). Jedyne, czego potrzebujesz, to nożyczki, centymetr krawiecki i ewentualnie igła z nitką do obszycia szmatek.

2. Bambusowe płaszcze kąpielowe – jak również bawełniane czy frotte. Nawet sobie nie wyobrażasz, w jak łatwy, tani i dostępny sposób twoja łazienka może zyskać nową stertę ręczników – tych dużych i małych.

Szlafroki, które z czasem tracą na blasku, mogą go odzyskać we właśnie tej postaci – wystarczą do tego nożyczki, centymetr krawiecki i igła z nitką do obszycia materiału. W ten sposób (kolorową nitką lub włóczką, którą obrabiasz poszczególne kawałki) możesz stworzyć wyjątkowe ręczniczki dla najmłodszych, których nie zobaczysz na żadnym, nawet najbardziej parentingowym, blogu czy w sklepie.

Jeśli płaszcz kąpielowy jest w naprawdę dobrym stanie, a ty jesteś pewien lub pewna swoich umiejętności krawieckich, nie wahaj się podarować bliskiej osobie taki niezwykły produkt hand-made. Dla uzyskania jeszcze większego efektu wyszyj inicjały osoby obdarowywanej. Wcześniej wygotuj szlafrok, by odzyskał świeżość.

3. Polar – nie jest to może najbardziej ekologiczny materiał na świecie, ale jeśli już masz w szafie ubrania zrobione z polaru (bluzy, szale itd.), a nawet więcej – jeśli chcesz się ich pozbyć: stop. Tak, jak w przypadku poprzednich materiałów, zamień je nożyczkami w kawałki materiałów, które mogą ci służyć np. jako szmatki samochodowe.

Niektórzy rodzice używający pieluch wielorazowych stosują pocięte prostokąty polaru jako wkładki do pieluszek (pomiędzy ciało dziecka a pieluszkę) – mają one zapewniać dziecku większy komfort w przypadku zmoczenia się, aczkolwiek bywa z tym różnie.

Na pewno jednak polar jest tworzywem, który stanowi dobry punkt wyjścia do DIY wykonywania zabawek dla naszych dzieci – ze względu na swoją miłą w dotyku powierzchowność (np. szmatka sensoryczna). Z tego samego powodu nie wyrzucajmy pochopnie pojedynczych rękawiczek (wypełnione ścinkami materiału, z wyszytymi twarzami – wspaniała zabawka), skarpetek (jak wcześniej), sznurowadeł i guzików (przydadzą się do zabaw plastycznych ze starszymi dziećmi) i… pościeli (podczas przeprowadzki kołdry i poduszki mogą pełnić funkcję… worków przewozowych, jakże bardziej ekologicznie od worków foliowych!).

Zobacz również porównanie mlek modyfikowanych

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments