Zakup nieruchomości to jedna z ważniejszych inwestycji w naszym życiu, która wymaga sporego nakładu finansowego. Poszukiwania lokalu warto rozpocząć od określenia własnych preferencji oraz potrzeb. Oferta mieszkań z rynku pierwotnego czy wtórnego jest na tyle szeroka, że z pewnością każdy znajdzie swoje wymarzone M. Wyjaśniamy, na co zwrócić szczególną uwagę wybierając nieruchomość używaną i z „pierwszej ręki”.
Spis Treści
Transakcyjne koszty zakupu nowego mieszkania
Zanim zdecydujemy się na kupno lokalu z rynku pierwotnego, przygotujmy się na wszystkie wydatki związane z finalizacją transakcji. Do ceny nowego mieszkania należy doliczyć opłaty transakcyjne, jak również koszty wykończenia i wyposażenia lokum. Przyszli właściciele nieruchomości z pierwszej ręki muszą zapłacić taksę, tj. wynagrodzenie dla notariusza za przygotowanie umowy sprzedaży. Nabywca nowego mieszkania powinien być przygotowany na wydatki związane z założeniem księgi wieczystej, a także wpisaniem do niej prawa własności.
Przykładowa kalkulacja kosztów transakcyjnych dotyczy zakupu lokalu w stanie deweloperskim w największym mieście województwa warmińsko-mazurskiego. Wybierając nowe mieszkanie w Olsztynie musimy się liczyć z wydatkiem rzędu 340 tys. złotych. Suma wszystkich kosztów transakcyjnych wynosi ok. 1 proc. wartości nieruchomości. Jeśli chodzi o wykończenie lokalu, jego cena wzrośnie o około 1 500- 2 000 zł za metr kwadratowy. Przykładowo nowe domy w Gdańsku kosztują około 1 380 000 zł, czyli średnio wychodzi za ok. 4 890 zł/mkw.
Na co zwrócić uwagę? Zakup mieszkanie na rynku wtórnym
Priorytetem jest określenie budżetu, czyli wysokości posiadanych środków własnych oraz możliwości finansowania kredytem hipotecznym. Warto skorzystać z usług doradcy finansowego, który wyliczy naszą zdolność kredytową. Dzięki temu ograniczymy poszukiwania do mieszkań o określonym metrażu i w wybranej lokalizacji. Pamiętajmy o dodatkowych wydatkach, które należy doliczyć do ceny nieruchomości z rynku wtórnego, takich jak podatek od czynności cywilnoprawnych oraz opłaty sądowe. Jeśli mieszkanie wymaga remontu, warto od razu oszacować jego koszt.
Jeśli zdecydujemy się na pomoc pośrednika, musimy pamiętać o prowizji. Zwykle wynosi ona nawet 2 proc. ceny zakupu mieszkania. Przed podjęciem decyzji o zakupie danego lokum, trzeba zwrócić uwagę na stan elewacji, drzwi, okien, podłóg i innych stałych elementów. Istotne znaczenie ma dostęp do windy czy schodów, rozkład pomieszczeń, ilość pokoi oraz piętro, na którym zlokalizowany jest lokal mieszkalny. I najważniejsze, sprawdźmy status prawny nieruchomości – w tym księgę wieczystą wybranej nieruchomości. Należy też poprosić właściciela o zaświadczenie o braku zaległości czynszowych.
Rynek pierwotny
Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, warto wnikliwie sprawdzić informacje na temat wcześniejszych inwestycji dewelopera. Istotne znaczenie ma kwestia wypłacalności oraz ewentualnych gwarancji w razie upadku firmy. W przypadku mieszkania z rynku wtórnego należy zorientować się, czy nie mają do niego prawa osoby trzecie. Pamiętajmy, że zaniżona cena może okazać pułapką. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto wybrać się do spółdzielni mieszkaniowej i sprawdzić informacje dotyczące braku zadłużenia mieszkania. Najlepiej też zweryfikować, jakie są koszty utrzymania wybranego lokalu.