Wypadek samochodowy generuje bardzo duże koszty naprawy pojazdu. Jego uruchomienie i doprowadzenie do stanu sprzed zdarzenia może być i czasochłonne i bardzo drogie. Jeśli nie jesteś sprawcą wypadku, możesz ubiegać się o wypłatę należnego odszkodowania w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym masz wykupioną polisę OC. Jego wysokość jest zależna od okoliczności wypadku i rozmiaru powstałej szkody. Pomimo tego, że zasady przyznawania i określania wysokości odszkodowania są bardzo jasno określone, nadal częstą praktyką wśród ubezpieczycieli jest zaniżanie wartości roszczenia lub odmowy jego wypłaty z różnych powodów. Jedynym słusznym i skutecznym rozwiązaniem na takie działanie towarzystw jest sprzedaż roszczeń wobec ubezpieczyciela firmom odszkodowawczym.
Spis Treści
Gdy twoje odszkodowanie jest zaniżone
Niemal 90% wszystkich odszkodowań mogą być zaniżone. To znacznie więcej, niż ilość odwołań od decyzji ubezpieczyciela, co oznacza że większość osób ubiegających się o odszkodowanie nie ma świadomości, jaka naprawdę kwota im się należy i jakie mają możliwości dochodzenia roszczeń wobec towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym mają wykupioną polisę. Zaniżając kwotę odszkodowania, ubezpieczyciele często powołują się na nieobowiązujące już stawki usług w warsztatach samochodowych lub stawek za specjalistyczne badania lekarskie czy turnusy rehabilitacyjne. Wykorzystują specjalistyczną terminologię i niejednoznaczne zapisy w treści polisy, a także niewiedzę swoich klientów.
Jeśli masz podejrzenie, że twoje odszkodowanie jest zaniżone lub jeśli twój ubezpieczyciel niesłusznie odmawia wypłaty odszkodowania, możesz skorzystać z jednego z kilku możliwych rozwiązań. Możesz zdecydować się na przyjęcie zaproponowanej przez ubezpieczyciela kwoty odszkodowania, nawet jeśli jest zbyt niska, jednak musisz liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów w celu usunięcia szkody. Masz także możliwość odwołania się od decyzji ubezpieczyciela, chociaż zwykle takie odwołanie zostaje odrzucone ze względu na różne okoliczności dodatkowe. Poszkodowany może wówczas wnieść sprawę do sądu o przyznanie odszkodowania w odpowiednim rozmiarze, adekwatnym do rozmiaru szkody. Inna możliwość to sprzedaż szkody firmie odszkodowawczej, która przejmuje z chwilą podpisania umowy wszelkie prawa do dochodzenia konkretnych roszczeń.
Odkup szkody z OC – kiedy o tym pomyśleć?
Rozpoczęcie procedury odszkodowawczej w towarzystwie ubezpieczeniowym jest bardzo proste. Zgłoszenie szkody w AXA wymaga połączenia się z konsultantem na infolinii lub wypełnienia formularza online, dostępnego na stronie internetowej ubezpieczalni. Procedura ta wygląda bardzo podobnie w większości towarzystw, a czas oczekiwania na rozpatrzenie zgłoszenia wynosi maksymalnie do 30 dni. Niestety, dość częstą praktyką ubezpieczycieli jest zaniżanie wartości odszkodowania lub odmowa jego wypłaty, zsyłając się często na inne okoliczności zdarzenia, które mogły mieć na nie wpływ lub opierając się na nieaktualnych cennikach usług naprawy pojazdów czy cennikach usług medycznych i rehabilitacyjnych.
Jeżeli uważasz, że twoje odszkodowanie z polisy jest znacznie zaniżone, masz prawo dochodzić roszczeń przed sądem. Możesz to zrobić samodzielnie lub sprzedać szkodę OC firmie odszkodowawczej. Warunek jest tylko jeden, musisz być prawnym właścicielem pojazdu, a także pojazd ten nie może ulec uszkodzeniu przez ostatnie trzy lata od dnia wypadku.