Podróże zagraniczne nie cieszą się ostatnio dużą popularnością, głównie z uwagi na panującą sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa sars-cov-2. Niemniej jednak niekiedy sytuacja zawodowa nie pozostawia nam wyboru i musimy udać się niemal na drugi koniec świata. Wtedy ważne będzie posiadanie dokumentu paszportowego, który pozwoli nam przekroczyć granicę obcego państwa. Kiedy jednak potrzebujemy paszportu i na jakie wydatki musimy być przygotowani?
Spis Treści
Koszty wyrobienia paszportu
Skoro zdecydowaliśmy się na wyrobienie paszportu to przyszła pora zapoznać się z aktualnymi stawkami za wydanie tego ważnego dokumentu. Obecnie musimy wyłożyć z kieszeni 140 zł – pod warunkiem, że nie posiadamy żadnych ulg i zniżek. Te natomiast przysługują m.in. emerytom, rencistom, dzieciom w wieku szkolnym i przedszkolnym, a także studentom. Za wydanie dokumentu paszportowego nie zapłacimy jeżeli poprzedni dokument z przyczyn technicznych nie nadaje się do dalszego użytkowania. Opłaty nie ponoszą także seniorzy powyżej 70. roku życia.
Gdzie w zasadzie potrzebujemy mieć paszport? Wymaga go niemal każde państwo poza granicami Unii Europejskiej. Dla przykładu będzie to Armenia, Białoruś, Rosja, Turcja czy Ukraina.
Ile trwa wyrobienie paszportu?
Kolejna i najważniejsza kwestia to czas, który musimy zarezerwować na przygotowanie dokumentu paszportowego. Zgodnie z prawem jest to okres do 30 dni od momentu złożenia wniosku. Dokument taki należy złożyć w dowolnym punkcie paszportowym na terenie Polski lub w konsulacie.
Czy można w jakiś sposób przyspieszyć wydanie tego ważnego dokumentu? Teoretycznie tak, ponieważ możemy zdecydować się na tzw. paszport tymczasowy, który wydawany jest najszybciej jak to możliwe. Jednak to nie daje nam gwarancji na to, że okres oczekiwania będzie znacząco krótszy niż w przypadku normalnego paszportu. Paszport tymczasowy ma także sporą wadę, ponieważ traci on swoją ważność po 12 miesiącach od jego wydania.