Pompa hydrauliczna – rodzaje pomp hydraulicznych

Pompa hydrauliczna – rodzaje pomp hydraulicznych

Warto przeczytać

Pompa hydrauliczna jest integralną częścią układu hydraulicznego. Zapewnia zasilanie dźwigów, pomp i innych narzędzi maszynowych pracujących na sprężonych cieczach. Płyn hydrauliczny służy do zwiększenia siły działającej na ruchome części bez kontaktu między nimi.

Pompy hydrauliczne zewnętrze i wewnętrzne

Budowa nowoczesnych układów hydro-pneumatycznych miała duży wpływ na rozwój różnego rodzaju pomp hydraulicznych, które są obecnie dostępne na rynku. Wyróżnia się dwie główne grupy: zewnętrzne i wewnętrzne. Obie grupy można podzielić na podgrupy w zależności od ich niezawodności, parametrów konstrukcyjnych, cech funkcjonalnych oraz warunków zastosowania (podwyższona temperatura).

Pompa hydrauliczna zewnętrzna

Pompy hydrauliczne zewnętrzne charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, łatwo je zainstalować na zewnątrz obudowy maszyny lub w jej wnętrzu w pobliżu urządzeń roboczych. Są bardziej mobilne i cichsze niż pompy wewnętrzne. Jednocześnie są one mniej trwałe, często wymagają regularnej wymiany płynu hydraulicznego. Dwa najczęściej spotykane rodzaje to pompy odśrodkowe i zębate z silnikami tłokowymi lub motoreduktorami.

Pompa hydrauliczna – rodzaje pomp hydraulicznych

Pompy hydrauliczne wewnętrzne

Pompy hydrauliczne wewnętrzne w odróżnieniu od zewnętrznych wymagają montażu wewnątrz obudowy maszyny. Posiadają stosunkowo dużą konstrukcję o wysokich parametrach mocy. Rozróżnia się kilka rodzajów wewnętrznych pomp hydrodynamicznych: osiowo-tłokowe, łopatkowe, cylindryczne objętościowe, promieniowe typu split-case. Spośród nich, pompa osiowo-tłokowa jest szeroko rozpowszechniona w silnikach wysokoprężnych.

Wewnętrzne układy hydrauliczne, ze względu na swoją trwałość i wysoką wydajność, stosowane są głównie do zasilania dużych wywrotek terenowych lub ciągników. Mają one jednak kilka wad, które wpływają na pewność prowadzenia maszyn w trudnych warunkach: wysoki poziom hałasu podczas pracy, znaczna masa oraz wymiary.

Cechy konstrukcyjne i budowlane pompy

Obudowa pompy wykonana jest z żeliwa, stopu aluminium lub tworzywa sztucznego o wysokiej wytrzymałości. Wirnik pompy jest zazwyczaj wykonany z wysoko wytrzymałej stali stopowej, chromowanej w celu zapobieżenia zużyciu i korozji (pompy wewnętrzne). Dyfuzor i pierścienie stojana wykonane są z odpornych na wysoką temperaturę stopów metali takie jak chrom, molibden i żeliwo.

Wirnik pompy jest zaprojektowany w formie cienkiego wirnika z łopatkami, które mogą się obracać lub przesuwać tam i z powrotem w obudowie wirnika. Liczba łopatek jest różna w różnych modelach i zależy od ich zastosowania i umiejscowienia w maszynie (zewnętrzne lub wewnętrzne). Jedną z głównych cech w budowie pomp hydraulicznych jest uszczelnienie. Szczelność układu olejowego zależy od szczelności, która może być osiągnięta przez jeden lub kilka rodzajów szczelnie pracujących uszczelnień – uszczelnienie wkładu z pierścieniem wargowym, uszczelnienie labiryntowe, łożysko wałeczkowe.

Pompa hydrauliczna – rodzaje pomp hydraulicznych
Pompa hydrauliczna – rodzaje pomp hydraulicznych

Pierścienie wargowe stosowane są głównie w pompach zewnętrznych, które mają prostą budowę i gładką powierzchnię. Główną wadą jest ograniczona żywotność.

Uszczelnienie labiryntowe jest wykonane z metalu lub miękkiej gumy, ma bardziej złożoną strukturę niż pierścień wargowy i zmniejsza dodatkowy spadek ciśnienia w konstrukcji oleju poprzez zapewnienie lepszej szczelności po obu stronach wirnika łopatkowego, co czyni prawie niemożliwym przejście zanieczyszczeń przez pompę.

Rolki łożyska zostały zaprojektowane w celu zwiększenia żywotności pompy, jeśli ciecz robocza zawiera zanieczyszczenia, które mogą dostać się do układu olejowego.

Wydajność pompy zależy od wielkości jej korpusu, średnicy wirnika i prędkości obrotowej. Płyn hydrauliczny dostarczany jest do układu oddzielnym przewodem z czujnikami ciśnienia i zaworami sterującymi dopływem w zależności od warunków pracy. Pompy zewnętrzne zazwyczaj wyposażone są w chłodnicę oleju hydraulicznego (wymiennik ciepła) oraz chłodnicę cieczy chłodzącej silnik. Wewnętrzne pompy są zazwyczaj wyposażone w filtr oleju, chłodnicę oleju i separator wody.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments