Poznaj najważniejsze składniki odżywcze obecne w rybach

Poznaj Najważniejsze Elementy Odżywcze Obecne W Rybach

Prasóweczki

Poznaj Najważniejsze Czynniki Odżywcze Obecne W Rybach Świeże ryby – szczególnie te ciężkie i morskie (łosoś, śledź, makrela), ale także hodowlane (pstrąg, karp) – obfitują w witaminy, mikroelementy oraz inne czynniki odżywcze. Jakie z nich spożywać i dlaczego? Poznaj powody, dla których warto urozmaicić jadłospis, stosując do niego ryby morskie i słodkowodne.

Poznaj Najważniejsze Czynniki Odżywcze Obecne W Rybach

Spożycie ryb w Polsce – mimo coraz wyższej otwartości na inne smaki, a także rosnącej świadomości zdrowego odżywiania – jest jeszcze małe. Przeciętny Polak spożywa ok. 13 kg ryb rocznie, podczas gdy Japończyk blisko pięć razy dużo. Dietetycy zalecają, by jeść ryby nawet 2-3 razy w tygodniu – ze względu na ich wartość wartościową i prozdrowotną. Jakie elementy można odnaleźć w rybach?

Kwasy omega-3
W rybach morskich te są m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Działanie tych cechów na system dobry stanowi nie do przecenienia: począwszy od dobrego wpływu na wspieranie rozwoju układu nerwowego, poprzez łagodzenie stanów zapalnych, przeciwdziałanie miażdżycy i zakrzepom, aż po regulowanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we natur. Coraz częściej instaluje się kwasy omega-3 z życiem antydepresyjnym, a choćby z profilaktyką nowotworów.

Mikro- i makroelementy
W rybach znajdziemy m.in.:

fosfor (bierze wkład w procesach regeneracyjnych),
selen (ma życie antyoksydacyjne i utrzymuje komórki przed działaniem wolnych rodników),
jod (wspomaga dobre funkcjonowanie tarczycy),
fluor (pyta o stan kośćca i zwiększa zęby).
Jeszcze w mięsie ryb te są witaminy: A, E i C. Okresowi ono również wartościowe źródło witaminy D, jaka jest szczególnie aktualna w mieszkaniu homeostazy organizmu, pamięta o jego odporność oraz zawiera układ z zdrową funkcją układu hormonalnego.

Potrzebne białka i aminokwasy
Mięso ryb cechuje się dużą ilością białka i lizyny, cysteiny i metioniny, czyli aminokwasów niezbędnych ludzkiemu organizmowi, a przez niego niewytwarzanych. Określają się wysoką strawnością plus są przyswajane w prawie 90%. Bierze toż skuteczny pomysł na międzynarodowy stan odżywienia organizmu – a przy tym wpływa budowę mięśni, produkcję kolagenu, poprawia koncentrację.

zobacz również Poznaj najważniejsze składniki odżywcze obecne w rybach

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments