Poznaj najważniejsze składniki odżywcze obecne w rybach

Poznaj Najważniejsze Punkty Odżywcze Obowiązujące W Rybach

Prasóweczki

Poznaj Najważniejsze Czynniki Odżywcze Ważne W Rybach Świeże ryby – często te szerokie i morskie (łosoś, śledź, makrela), ale i hodowlane (pstrąg, karp) – obfitują w witaminy, mikroelementy i nowe elementy odżywcze. Które spośród nich spożywać i dlaczego? Poznaj powody, dla których warto urozmaicić jadłospis, wprowadzając do niego ryby morskie i słodkowodne.

Poznaj Najważniejsze Czynniki Odżywcze Ważne W Rybach

Spożycie ryb w Polsce – mimo coraz wyższej otwartości na kolejne smaki, a dodatkowo rosnącej świadomości zdrowego odżywiania – jest ciągle małe. Przeciętny Polak zjada ok. 13 kg ryb rocznie, podczas gdy Japończyk blisko pięć razy więcej. Dietetycy zalecają, aby jeść ryby nawet 2-3 razy w tygodniu – ze powodu na ich cenę odżywczą i prozdrowotną. Jakie składniki można wykryć w rybach?

Kwasy omega-3
W rybach morskich ważne są m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Zjawisko tych ruchów na układ pomocny jest nie do przecenienia: począwszy od dobrego nacisku na działanie rozwoju układu nerwowego, poprzez łagodzenie stanów zapalnych, przeciwdziałanie miażdżycy i zakrzepom, aż po regulowanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we naturze. Coraz częściej godzi się kwasy omega-3 z życiem antydepresyjnym, i nawet z profilaktyką nowotworów.

Mikro- i makroelementy
W rybach znajdziemy m.in.:

fosfor (bierze start w procesach regeneracyjnych),
selen (jest służenie antyoksydacyjne i dba komórki przed działaniem wolnych rodników),
jod (wspomaga prawidłowe funkcjonowanie tarczycy),
fluor (dba o stan kośćca i rozwija zęby).
Więcej w mięsie ryb ważne są witaminy: A, E i C. Okresowi ono ponad bogate źródło witaminy D, która jest wyjątkowo istotna w życiu homeostazy organizmu, pyta o jego odporność i ma kontrakt z właściwą pracą układu hormonalnego.

Potrzebne białka i aminokwasy
Mięso ryb poleca się sporą zawartością białka oraz lizyny, cysteiny i metioniny, czyli aminokwasów niezbędnych ludzkiemu organizmowi, i przez niego niewytwarzanych. Przedstawiają się wysoką strawnością dodatkowo są przyswajane w niedaleki 90%. Tworzy toż skuteczny wpływ na pełen stan odżywienia organizmu – i przy tym płaci budowę mięśni, produkcję kolagenu, poprawia koncentrację.

zobacz również Poznaj najważniejsze składniki odżywcze obecne w rybach

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments