Choć jeszcze parę lat temu wydawało się to mało prawdopodobne, dziś większość z nas ma w portfelu nawet kilka kart płatniczych. Mogą się one różnić między sobą rodzajem, zakresem dostępnych funkcji, a także zabezpieczeniami. Dowiedz się, kiedy zdecydować się na określony typ karty, do czego służą poszczególne rodzaje kart i kiedy mogą Ci się przydać.
Z tekstu dowiesz się:
- jakie typy kart płatniczych są dostępne na rynku,
- jak się zachować w przypadku zgubienia albo kradzieży karty bankomatowej.
Większość z nas korzysta z przyznawanych przez bank kart bankomatowych do określonego konta, nawet nie zastanawiając się nad tym, czy na pewno odpowiadają one naszym potrzebom. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, czy Twoja karta na pewno jest dla Ciebie najlepsza!
Spis Treści
Jakie są rodzaje kart płatniczych?
Istnieje kilka sposobów określania podziału kart płatniczych, m.in. ze względu na przebieg sposobu autoryzacji, posiadacza karty, funkcje i technologię zapisu danych. Z Twojego punktu widzenia najważniejszą kwestią jest jednak sposób obciążania Twojego konta kwotą transakcji. To od tego zależy bowiem, czy używając karty, będziesz korzystał ze zgromadzonych przez siebie środków, czy będziesz posiłkował się pieniędzmi z udzielonego Ci przez bank kredytu, który spłacisz w określonym terminie.
W zależności od tego, w jakim czasie od wykonania transakcji bank obciąży Cię kwotą jej wykonania, można wyróżnić karty:
- Debetowe – karty tego typu są powiązane z określonymi rachunkami bankowymi i umożliwiają przeprowadzanie różnego typu transakcji bezgotówkowych. Każda transakcja z użyciem karty debetowej podlega autoryzacji i musi mieć swoje odzwierciedlenie w stanie konta. Wbrew nazwie karty debetowe nie dopuszczają do powstania na koncie debetu, a samo określenie odnosi się do sposobu obciążenia klienta kwotą transakcji.
- Kredytowe – ten typ karty płatniczej umożliwia skorzystanie z przyznanego przez bank limitu kredytowego. Jego wysokość może zależeć m.in. od Twoich zarobków i Twojej wiarygodności jako klienta. Karta kredytowa nie jest powiązana z konkretnym rachunkiem osobistym. Do jej obsługiwania otwiera się specjalny rachunek techniczny.
- Obciążeniowe – to rodzaj karty płatniczej z odroczonym terminem płatności. Co to oznacza? Podobnie jak karty debetowe, karty obciążeniowe są powiązane z konkretnym kontem w banku. Umożliwiają jednak korzystanie z limitu kredytowego, którego wysokość jest związana ze środkami wpływającymi na konto. Jeśli korzystasz z takiej karty, musisz pamiętać, aby w odpowiednim terminie zapewnić środki na spłatę całości zadłużenia – bank sam ściąga odpowiednią kwotę z Twojego rachunku. Jeśli na Twoim koncie nie będzie wystarczającej sumy, bank może Ci naliczyć karne odsetki.
- Przedpłacone – ten rodzaj karty, zwany również elektroniczną portmonetką, nie jest powiązany z konkretnym kontem indywidualnym. Jest dostępny zarówno w formie kart z określonym nominałem albo kart z oddzielnym rachunkiem technicznym, który możesz wielokrotnie zasilać dowolną kwotą. Takie karty są wyjątkowo bezpieczne: w przypadku zgubienia lub kradzieży karty utracisz tylko te środki, które na nią wcześniej wpłaciłeś.
Jak postępować w przypadku kradzieży karty bankomatowej
Nawet najbardziej uważnym osobom zdarza się paść ofiarą kradzieży. Najbezpieczniej jest w przypadku karty przedpłaconej – złodziej może się posłużyć wyłącznie kwotą, która aktualnie jest na karcie. Co jednak zrobić w przypadku kradzieży karty innego rodzaju?
Dzięki Systemowi Zastrzegania Kart z łatwością zastrzeżesz skradzioną czy zgubioną kartę przez telefon. To specjalna infolinia o łatwym do zapamiętania numerze +48 828 828 828, dzięki której zgłosisz konieczność zastrzeżenia swojej karty bankomatowej bez znajomości telefonu do danego banku. Pamiętaj, że jeśli wraz z portfelem straciłeś kilka kart, będziesz musiał zastrzec każdą z nich oddzielnie.
Dobrze dopasowana do Twoich potrzeb karta ułatwia Ci funkcjonowanie i odpowiada na Twoje potrzeby. Wybór rodzaju karty płatniczej powinien być świadomy, dlatego warto znać różne rodzaje kart i wiedzieć, czym się różnią.