Rola doradcy finansowego w zarządzaniu portfelem inwestycyjnym

Rola doradcy finansowego w zarządzaniu portfelem inwestycyjnym

Promocja i Reklama

Informacja reklamowa Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

To zaskakujące, że Polacy tak niechętnie korzystają z usług profesjonalnych doradców finansowych. Przytłaczająca większość z nas chcąc wymienić opony w samochodzie, odwiedza warsztat wulkanizacyjny, a gdy zamierza zamontować nowy piec gazowy, dzwoni do instalatora. Ale konstruując portfel inwestycyjny, po globalnym rynku kapitałowym, brykamy z dziecięcą dezynwolturą.

Tymczasem przecież zastanawiając się gdzie ulokować najważniejsze pieniądze świata – najważniejsze, bo nasze i decydujące o naszej przyszłości – podejmujemy znacznie ważniejsze decyzje niż w wypadku nowych opon lub kotła gazowego. Cóż, z badań wynika, że większość z nas czuje się specjalistami od finansów i spoglądając w lustro myśli, że jest równa Warrenowi Buffettowi, najsłynniejszemu inwestorowi na świecie. Przynajmniej równa…

Warto w tym miejscu przypomnieć, że doradztwo inwestycyjne może być bezpłatna.

Zderzenie wizji

Portfel inwestycyjny konstruujemy na lata. Nie na rok czy dwa, ale z reguły na dziesiątki lat. Jego skład rzecz jasna może – nawet powinien! – ulegać zmianie, bo musi być jak najbardziej efektywny i dostosowany do zmieniającej się sytuacji na rynkach, ale te zmiany też najlepiej konsultować z profesjonalistami. Choćby po to, aby zderzyć własne pomysły i prognozy z kimś dobrze merytorycznie przygotowanym. To może nas ustrzec przed popełnieniem kardynalnych błędów.

Znalezienie dobrze przygotowanego doradcy nie jest trudne. Wystarczy choćby skorzystać z pomocy dużych firm zajmujących się dystrybucją produktów inwestycyjnych.

Na samochód czy emeryturę?

Dobry doradca inwestycyjny musi poznać nasz plan na przyszłość. Dowiedzieć się, co jest celem naszych inwestycji – odkładamy pieniądze, aby za pięć lat kupić nowy samochód, za osiemnaście lat mieszkanie dla właśnie urodzonej córki, na emeryturę – jak bardzo i jak wiele jesteśmy gotowi ryzykować, jaki jest poziom naszej wiedzy o rynku kapitałowym i sytuacji geopolitycznej, jak prezentują się nasze szanse na rynku pracy. Wszystko to ma znaczenie dla konstrukcji naszego portfela inwestycyjnego.

Oczywiście doradca inwestycyjny ma, nomen omen, tylko głos doradczy, a ostateczna decyzja spoczywa w naszych rękach. Nie ma jednak wątpliwości, że warto posłuchać głosu specjalisty, tak samo jak warto posłuchać głosu ogrodnika, gdy postanawiamy zmienić wygląd naszego ogrodu.

Warto wspomnieć, że według wszystkich badań poziom wiedzy ekonomicznej w Polsce jest na bardzo niskim poziomie, a wiedza o rynku kapitałowym jest po prostu niska.

Zastrzeżenia prawne

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny, nie stanowią umowy ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych. Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.

Opodatkowanie dochodów z inwestycji w fundusze zależy od indywidualnej sytuacji każdego uczestnika i może ulec zmianie w przyszłości.

Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych. Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.

Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z Prospektem Informacyjnym Caspar Parasolowy FIO oraz z dokumentami Kluczowych Informacji dla Inwestorów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments