Rozpad małżeństwa – z prawnikiem czy bez?

Rozpad małżeństwa – z prawnikiem czy bez?

Promocja i Reklama

Małżeństwo z założenia związek dwóch osób, które ślubują sobie tworzyć rodzinę na dobre i na złe. Tak przynajmniej jest w teorii, gdyż wiele par zarówno w naszym kraju jak i na całym świecie nie wytrzymuje presji. Związki kończą się rozwodem, który może być początkiem długotrwałych problemów prawnych. Wiele par obiecuje sobie, że jeśli kiedykolwiek dojdzie do rozstania, to będzie się to odbywało na zasadach jeśli nie przyjacielskich, to przynajmniej bez prania brudów oraz wrogości wobec siebie.

Niestety praktyka pokazuje, że niezależnie od powodów rozstania, wiele par spędza długie lata w sądach, nie mogąc się porozumieć, ani co do samego rozwodu, ani co do opieki nad dziećmi nie mówiąc już o sprawach majątkowych.

Rozwód na dobrych warunkach.

Rozwód rozwodowi nie jest równy. Inaczej będzie wyglądało rozstanie się małżonków, kiedy to oboje chcą tego rozwodu, a inaczej będzie w przypadku, kiedy chce go tylko jedna ze stron, lub też ma to być rozwód z orzekaniem o winie. W pierwszym przypadku jak wyjaśnia właściciel kancelarii prawnej z Torunia Mariusza Kończala, wszystko może się zakończyć na pierwszej rozprawie. Wprawdzie na samo wyznaczenie terminu rozprawy trzeba trochę poczekać, ale przy zgodnych oświadczeniach stron sprawa może się zakończyć bardzo szybko. Tak naprawdę nie zatrudnianie prawnika nie jest tu konieczne, chyba, że w grę wchodzi również podział majątku, ale o tym nieco niżej. W przypadku, kiedy do rozwodu dochodzi z inicjatywy tylko jednej strony, lub ma być orzeczona wina jednego z małżonków, warto skorzystać z porady prawnika. W takich przypadkach często do głosu dochodzą nie fakty i rozsądne myślenie, ale emocje. Tak naprawdę czasem wystarczy skorzystać z porady prawnika, a czasem trzeba powierzyć mu prowadzenie sprawy, udzielając pełnomocnictwa. Bardzo trudnymi sprawami są takie, w których jedna ze stron lub obie chcą jako swoistej karty przetargowej użyć dziecka lub dzieci. Często prawnik wchodzi w rolę mediatora z drugą stroną, chcąc szybko i w miarę bezboleśnie zakończyć sprawę rozwodową. Strony często zapominają o dobru dziecka lub dzieci, które jest świadkiem często bardzo nieprzyjemnych rozmów, wywlekania brudów, czy też wzajemnych często bezpodstawnych zarzutów. Udział prawnika pozwala na uniknięcie tych spraw przynajmniej w części.

Podział majątku – kość niezgody.

Podział majątku pomiędzy małżonkami lub byłymi już małżonkami, często są przyczyną konfliktów. Większość małżeństw posiada wspólny majątek, na który się składa to co razem wypracowali. Rozumując prosto, w chwili rozstania majątek w równych częściach powinien trafić do byłych małżonków. Niestety sprawa tylko wygląda tak prosto. Często strony konfliktu zaniżają lub ukrywają składniki majątku, wykazują, że jest to efekt darowizny tylko dla jednej ze stron.. Profesjonalista pomoże nie tylko w ustaleniu stanu majątku, ale również jego części składowych i w jaki sposób może zostać on podzielony. Pełnomocnik będzie robił to bez emocji, które często kierują działaniami stron. Będzie się kierował dostępnymi dowodami, w połączeniu z własnym doświadczeniem oraz wiedzą. Celem jego działania będzie uchronienie swojego klienta przed wygórowanymi żądaniami drugiej strony, jednak musi brać on pod uwagę istniejący stan prawny, posiadane dowody przedstawione przez obie strony.

Rozwód nie jest sprawą łatwą ale udział prawnika w sprawach rozwodowych oraz okołorozwodowych nie jest konieczny, ale w niektórych przypadkach warto skorzystać z takich usług. Trzeba jednak pamiętać, że taka usługa nie jest tania i czasem warto siąść z drugą stroną do stolika i przy kawie dojść do porozumienia choćby z uwagi na dzieci, lub to co łączyło strony wcześniej. Ludzi mogą się porozumieć, wystarczy tylko chcieć. Jednak jeśli emocje biorą górę, wówczas lepiej, by ochronić swoje interesy skorzystać przynajmniej z porady prawnej.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments