Skąd wziąć pieniądze na otwarcie firmy?

Skąd wziąć pieniądze na otwarcie firmy?

Poradnik Pordnik Praca Prasóweczki Prasówki Promocja i Reklama

Praca na etacie dla wielu nie jest satysfakcjonująca. Wpływają na to takie czynniki jak niskie zarobki, z góry ustalony czas pracy czy negatywna atmosfera. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej firmy. Dla wielu przeszkodą jest brak pieniędzy na otwarcie biznesu. Jednak mamy do wyboru kilka opcji, z których możemy skorzystać, żeby zdobyć potrzebne pieniądze.

Skąd wziąć pieniądze na otwarcie firmy?

Kiedy zdecydujemy się na założenie firmy, powinniśmy wszystko dokładnie przemyśleć. Szczegółowy biznesplan pozwoli nam oszacować ile tak naprawdę potrzebujemy na otwarcie firmy i jej prowadzenie przez jakiś czas. Wiele osób wyjeżdża za granicę, żeby zarobić na otwarcie firmy. Jest to dobra opcja, jeśli nie zależy nam na szybkim otwarciu biznesu. Zanim uzbieramy potrzebną nam kwotę ktoś mógłby wpaść na ten sam pomysł i otworzyć biznes przed nami. Zatem jeśli mamy dobry plan na firmę, to powinniśmy jak najszybciej zebrać potrzebne pieniądze. Na początku możemy zwrócić się o pomoc do rodziny bądź znajomych. Inwestor w rodzinie czy wśród znajomych to dobra opcja, gdyż w krótkim czasie możemy uzyskać pieniądze. Dodatkowo bliska osoba będzie mogła pomóc nam w prowadzeniu firmy, jeśli byśmy potrzebowali pomocy.

Kiedy okaże się, że rodzina i przyjaciele nie mogą udzielić nam wsparcia finansowego możemy udać się do banku. Jeśli na założenie firmy potrzebujemy niedużej kwoty, to kredyt uzyskamy nawet w ciągu jednego dnia. Oczywiście kwota jaką możemy dostać zależy od naszej zdolności kredytowej. W przypadku większych kwot niezbędne będzie zabezpieczenie np. w postaci samochodu czy nieruchomości. W bankach możemy wziąć także kredyt na założenie firmy. Tego typu kredyty mają korzystne oprocentowanie, jednak nie każdy może z niego skorzystać. Kredytu z pewnością nie dostaną osoby świeżo po szkole, które chcą założyć działalność gospodarczą. Dzieje się tak, gdyż takie osoby nie mają zdolności kredytowej.

Dobrym sposobem na uzyskanie pieniędzy może być także crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe. Wystarczy założyć zbiórkę na jednym z dostępnych portali, a ludzie będą mogli wpłacać pieniądze. Pojedyncze osoby wpłacają z reguły od kilku do kilkudziesięciu złotych. Nieco rzadziej spotyka się osoby wpadające 100 złotych bądź więcej. Jednak w finansowaniu społecznościowym chodzi o to, że wiele osób może wpłacić małą kwotę. W ten sposób zbierzemy potrzebne nam pieniądze na otwarcie firmy.

Dotacje to kolejny sposób na pozyskanie środków potrzebnych do otwarcia firmy. Pierwsza z nich to dotacja z urzędu pracy przyznawana zarejestrowanym bezrobotnym. Dlatego też, jeśli chcemy ubiegać się o tą dotację, musimy wcześniej zarejestrować się w urzędzie pracy. Kwota jaką możemy dostać to około 30 tysięcy złotych. W niektórych miejscach może być to nawet ponad 50 tysięcy, gdyż wszystko zależy od miejscowości. Na wysokość otrzymanej kwoty wpływa biznesplan. Musimy zawrzeć w nim wszelkie rzeczy, na które przeznaczymy pieniądze. Jest to ważne, gdyż na tej podstawie urząd zdecyduje o wysokości dotacji. Drugą opcją jest dotacja z unii europejskiej. Tutaj możemy otrzymać około 40 tysięcy złotych. W obu przypadkach dotacja jest bezzwrotna, jeśli będziemy prowadzić firmę przez rok. Pieniądze możemy przeznaczyć na wszystkie niezbędne do otwarcia i prowadzenia firmy rzeczy. Pieniędzy z dotacji nie możemy przeznaczyć na ZUS czy składki zdrowotne. Wszystko musi być dokładnie udokumentowane najlepiej fakturami.

Kolejną opcją na uzyskanie niezbędnych nam pieniędzy jest mikropożyczka na założenie działalności gospodarczej. Kwota jaką możemy dostać to około 100 tysięcy złotych. Tutaj wiele zależy od naszego biznesplanu. Dlatego warto poświęcić więcej czasu na jego dopracowanie. Na spłatę mikropożyczki mamy 7 lat. Dodatkowo możemy na rok zawiesić płacenie rat, zatem okres spłaty pożyczki wydłuży się do 8 lat. Możemy także uzyskać środki na utworzenie dodatkowego miejsca w pracy. Kwota jaką dostaniemy to około 20 tysięcy złotych z terminem spłaty do 3 lat. Tutaj możemy skorzystać z 6 miesięcznej przerwy w spłacaniu.

Pozyskanie inwestora to kolejny sposób na zdobycie niezbędnych do otwarcia firmy środków. Oczywiście w tym wypadku będziemy musieli założyć spółkę. W zamian za pieniądze przekażemy inwestorowi procent udziałów w firmie. Kiedy inwestor odzyska zainwestowane pieniądze da nam możliwość odkupienia jego udziałów. Wtedy staniemy się jedynymi właścicielami. Aniołowie biznesu to inwestorzy, którzy osiągnęli sukces w prowadzeniu własnych firm. Inwestują oni swoje pieniądze w pomysły na biznes, które według nich mają szansę na rozwój. Do uzyskania pieniędzy od anioła biznesu niezbędny będzie dobry biznesplan, a także umiejętność przekonywania.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments