W jakich sytuacjach możesz się spodziewać wezwania do zapłaty?

W jakich sytuacjach możesz się spodziewać wezwania do zapłaty?

Warto przeczytać

Wezwanie do zapłaty to dokument zawierający wezwanie do uregulowania długu w określonym terminie. W jakich sytuacjach możesz go otrzymać? Jakie konsekwencje spowoduje brak płatności? Podpowiadamy.

Wezwanie do zapłaty to jeden z najpopularniejszych sposobów mający na celu zmotywowanie dłużnika do uregulowania zaległości płatniczej. Często bywa pierwszym krokiem w procesie miękkiej windykacji.

Czym jest wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty to dokument skierowany do dłużnika zawierający informacje o konieczności uregulowania zadłużenia (wraz z ewentualnymi odsetkami) we wskazanym terminie. Jego głównym celem jest przypomnienie odbiorcy o długu, zmotywowanie go do spłaty oraz… wskazanie konsekwencji braku płatności. Wysłanie wezwania do zapłaty stanowi próbę polubownego załatwienia sprawy, a co za tym idzie – uniknięcia twardej, kosztownej i stresującej dla obu stron windykacji.

Jakie elementy powinno zawierać wezwanie do zapłaty?

Nie istnieje jeden uniwersalny wzór wezwania do zapłaty. Aby dokument spełnił swoją funkcję, powinien zawierać następujące elementy:

  • dane dłużnika i wierzyciela;
  • kwotę długu i podstawę długu
  • kwotę odsetek za opóźnienie w spłacie;
  • termin spłaty;
  • konsekwencje wynikające z braku płatności;
  • sposób uregulowania długu (np. numer konta bankowego wierzyciela);
  • podpis wierzyciela.

W jakich sytuacjach możesz się spodziewać wezwania do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty możesz otrzymać, jeśli spóźnisz się z płatnością swoich zobowiązań. Może to być rata kredytu, pożyczki lub leasingu, abonament telefoniczny czy opłata za energię elektryczną. Teoretycznie wierzyciel może wysłać taki dokument już pierwszego dnia po okresie wymagalności zobowiązania. W praktyce dzieje się to zazwyczaj kilka lub kilkanaście dni od tego momentu.

Wezwanie do zapłaty a wpis do bazy BIG

Szczególnym rodzajem wezwania do zapłaty jest to informujące dłużnika o planowanym wpisie do bazy BIG. Obowiązek dostarczenia takiego dokumentu przed dokonaniem wpisu nakłada na wierzyciela prawo (tzw. Ustawa o BIG). Wezwanie do zapłaty musi zostać wysłane do dłużnika listem poleconym lub doręczone do rąk własnych.

Dłużnik może otrzymać wezwanie do zapłaty z informacją o planowanym wpisie do bazy BIG, jeśli zadłużenie

  • powstało w związku z określonym stosunkiem prawnym. Może być to np. umowa między stronami;
  • wynosi co najmniej 200 zł (w przypadku gdy dłużnikiem jest konsument) lub 500 zł (w przypadku gdy z płatnością zalega firma).

Warto zaznaczyć, że limity te obowiązują gdy wierzyciel wpisuje dłużnika na podstawie umowy lub faktury. Jeśli posiada sądowy tytuł wykonawczy, to zarówno firma jak i konsument może wpisać dłużnika do BIG, niezależnie od kwoty zadłużenia.

Wezwanie do zapłaty – konsekwencje braku płatności

Informacje o konsekwencjach towarzyszących braku płatności powinny znajdować się na wezwaniu. W zależności od okoliczności najczęściej są to:

  • przekazanie sprawy zewnętrznej firmie windykacyjnej,
  • skierowanie sprawy na drogę sądową,
  • wpisanie danych dłużnika do rejestru BIG. Wierzyciel może to zrobić w ciągu 14 dni od dnia wysłania wezwania do zapłaty, jeśli dysponuje tytułem wykonawczym, lub w ciągu 30 dni, jeśli podstawą dokonania wpisu jest np. niezrealizowana umowa.

Aby dokonanie wpisu do rejestru BIG było możliwe, od momentu wymagalności należności musi upłynąć co najmniej 30 dni.

Zewnętrzna windykacja i sprawa sądowa będą skutkować nie tylko dodatkowymi kosztami, ale również potężną dawką stresu, wpis na czarną listę – zmniejszeniem wiarygodności w oczach instytucji współpracujących z BIG-iem i potencjalnych partnerów biznesowych.

Co zrobić, kiedy otrzymasz wezwanie do zapłaty?

Często zdarza się, że dłużnicy świadomie ignorują wezwania do zapłaty. Niestety, taka postawa nie tylko nie pomoże, ale może potężnie zaszkodzić – portfelowi, kontraktom biznesowym i (jeszcze) dobrej reputacji dłużnika.

Dostałeś wezwanie do zapłaty?

  • Aby uniknąć długofalowych, dotkliwych konsekwencji, rzetelnie przeanalizuj swój budżet. Stwórz realny plan spłat, który pozwoli ci spłacić zadłużenie, nie narażając się na kolejne etapy windykacji.
  • Skontaktuj się z wierzycielem i przedstaw swoją propozycję. Nawet jeśli jesteś w stanie przesyłać na konto wierzyciela jedynie niewielkie kwoty, ten z pewnością doceni twoją postawę i otwartość na współpracę.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments