Wskazówki dotyczące udanej burzy mózgów.

Wskazówki dotyczące udanej burzy mózgów.

Aktulności Promocja i Reklama

Burza mózgów w ogromnym stopniu przyczynia się do wyborów dokonywanych podczas wprowadzania produktu na rynek, definiowania jego nazwy, poprawy jakości usług i innych, dlatego też konieczna jest dobra organizacja, aby z powodzeniem przeprowadzić takie sesje burzy mózgów. Być może w tym okresie zamknięcia jesteś zmuszony do zaadaptowania tej burzy mózgów, ale czyż nie jest to właściwy czas na wymianę pomysłów i poproszenie wszystkich o zastanowienie się nad otwarciem nowych dróg.

Wybór czasu.

Aby Twoi pracownicy byli dobrze przygotowani, ważne jest, aby wybrać czas i datę spotkania, która będzie odpowiadała wszystkim. Upewnij się, że główny temat i kontekst są jasno określone. Zrób listę najbardziej kreatywnych osób, które chcesz zaangażować w spotkanie. Po wybraniu uczestników burzy mózgów, poproś ich o przygotowanie listy kilku propozycji.

Przygotowanie do burzy mózgów.

Aby burza mózgów zakończyła się sukcesem, ważne jest wcześniejsze przygotowanie. Jeśli organizujesz spotkanie twarzą w twarz, zapewnij karteczki samoprzylepne i markery, aby pracownicy mogli zapisywać swoje pomysły. Najlepiej, wybierz pokój pomalowany na biało, aby łatwiej było przykleić karteczki. Należy również mieć pod ręką tabelę, na której można zapisać najlepsze propozycje do rozważenia. Jeśli korzystasz z wideokonferencji, Ty lub jeden z uczestników powinniście notować pomysły innych na wirtualnej tablicy.

Zasady udanego spotkania.

Przed rozpoczęciem spotkania przypomnij uczestnikom o zasadach, kontekście i temacie, który ma być omówiony. Spraw, by zrozumieli cel i wyzwanie burzy mózgów. Daj uczestnikom kilka minut na zapisanie swoich pomysłów na karteczkach. Kiedy czas minie, zachęć ich do wyrażenia swoich pomysłów. Jeśli zauważysz, że pomysły są podobne, pogrupuj je, aby ułatwić identyfikację.

Kryteria wyboru.

Przy wyborze pomysłów należy kierować się jasnymi kryteriami i brać pod uwagę potrzeby tematu. Kreatywność nie powinna być jednak hamowana. Pozwól każdemu wyrazić swoje pomysły bez oceniania. Podczas gdy ważne jest znalezienie rozwiązań, ważne jest również rozważenie zalet i wad wybranych pomysłów. Aby to zrobić, możesz poprosić o pomoc kolegów obecnych na spotkaniu.

Dyskusja.

W trakcie spotkania daj swoim kolegom głos, aby przedstawili swoje pomysły. Poproś ich o wyświetlenie swoich pomysłów tak, jakby były prawdziwe, aby lepiej ocenić ich mocne i słabe strony. Pozwólcie na dyskusję, aby każdy mógł wyrazić swoją opinię na temat każdego pomysłu. Jeśli istnieje różnica zdań, zachęcaj do krytycznych myśli niektórych osób, aby stały się konstruktywne i proaktywne.

Debriefing.

Ponieważ nie wszyscy pracownicy mogli uczestniczyć w spotkaniu, należy sporządzić protokół dla tych, którzy nie wzięli w nim udziału. Upewnij się, że w swoim piśmie podkreślasz wybrane pomysły, a następnie wyjaśniasz ich możliwości. Zaznacz możliwe podsumowania dla realizacji pomysłów, tak aby mogli je łatwo wdrożyć.

Burzę mózgów organizuje się zazwyczaj w celu znalezienia rozwiązania jakiegoś problemu, ale może to być również sposób na rozbudzenie kreatywności każdego z nas. Bądź metodyczny i używaj odpowiednich technik dla każdego typu tematu. Należy również wziąć pod uwagę ewentualne ryzyko komplikacji pomysłów, aby zadbać o ustalenia, które należy poczynić.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments