Wszystko, co musisz wiedzieć o siodełkach rowerowych

Wszystko, co musisz wiedzieć o siodełkach rowerowych

Warto przeczytać

Jazda na rowerze to nie tylko trening i sposób na poprawę kondycji, ale również świetna rozrywka. Jednak kluczem do dobrej zabawy jest w typ przypadku wygoda i komfort podczas jazdy. Aby to zapewnić, przede wszystkim powinno skupić się na siodełku na rowerze. Niewygodne siodełko może powodować bóle i nadmierne zmęczenie, co za tym idzie brak odczuwania przyjemności z tego typu aktywności. Jak zatem wybrać najlepsze siodełko rowerowe?

Czym powinno charakteryzować się dobre siodełko na rower?

Wygodne siodełko rowerowe to podstawa. Z tym zdaniem można zgodzić się bez większych zastrzeżeń. Jednak co konkretnie oznacza stwierdzenie „dobre siodełko rowerowe”? W zależności od potrzeb konkretnej osoby, jego cechy mogą się od siebie nieco różnić. Podstawowe kryteria, którymi powinno się kierować to:

  • rozmiar siodełka – powszechne przekonanie, że im szersze siodełko, tym wygodniejsze, nie jest do końca trafne. Podczas jazdy na zbyt dużym siodełku po pewnym czasie zacznie się odczuwać dyskomfort i obcieranie. Dlatego, aby dobrać odpowiednie rozmiary siodełka, warto zmierzyć rozstaw swoich kości kulszowych. Można to zrobić na przykład za pomocą specjalnej ławeczki, którą znajdziesz w większości sklepów rowerowych;

  • kształt siodełka – szeroki asortyment siodełek o dość zróżnicowanych kształtach wynika z tego, że producenci dostosowują kształt i profil siodełka do jego przeznaczenia. Przykładowo, dla rowerzystów szosowych, którzy często poruszają się z dużymi prędkościami, świetnie sprawdzą się wąskie siodełka ułatwiające aerodynamiczną jazdę;

  • płeć – wbrew pozorom tak nieistotny czynnik, jak płeć, również ma znaczenie. Dzieje się to ze względu na różną budowę ciała mężczyzn i kobiet. Kobiety ze względu na swoją anatomię potrzebują nieco szersze, a zarazem krótsze siodełka niż mężczyźni.

4 najpopularniejsze rodzaje siodełek – które dla Ciebie?

Mówiąc o siodełkach rowerowych, ze względu na zastosowanie można je podzielić na kilka głównych grup. Każde z nich dostosowane jest do warunków, w jakich będzie używane oraz potrzeb różnego typu rowerzystów.

  • Siodełka górskie — jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są one do jazdy po górach i wzniesieniach. Siodełka górskie zwane również siodełkami MTB mają dość sporo odmian w zależności od sposobu jazdy. Z reguły są one dość długie, aby umożliwić dobre usadowienie się zarówno podczas wjazdu pod górkę, jak i dynamicznych zjazdów.

  • Siodełka szosowe — są to wąskie, aerodynamiczne siodełka dostosowane do pokonywania wielogodzinnych tras w szybkim tempie.

  • Siodełka miejskie – w tym przypadku przede wszystkim stawia się na wygodę i komfort jazdy podczas stosunkowo krótkich, miejskich przejażdżek. Siodełko miejskie powinno być miękkie i dość szerokie, aby rowerzysta mógł się wygodnie rozsiąść.

  • Siodełka trekkingowe – dość uniwersalny typ siodełek, który stosuje się z myślą o turystyce i dalekich wyprawach. Ze względu na swoje zastosowanie warto dokładnie dopasować jego wymiary oraz rozważyć modele z systemem amortyzującym wstrząsy.

Zwiększ wygodę i wytrzymałość siodełka – nakładki na siodełka

Twoje siodełko ze względu na regularne użytkowanie narażone jest na uszkodzenia? A może najzwyczajniej w świecie chcesz zadbać o to, aby posłużyło ono jak najdłużej. W tym momencie z pomocą przychodzą nakładki na siodełka rowerowe, które stanowią świetne zabezpieczenie przed deszczem, wilgocią, a nawet innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Należy wspomnieć, że oprócz funkcji zabezpieczającej nakładki takie to również większy komfort jazdy. Dobrej jakości nakładki z miękkiego, sprężystego materiału sprawią, że jazda na rowerze będzie o niebo przyjemniejsza.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru nakładek na siodełka rowerowe?

Czym kierować się, kupując nakładki na siodełka? Po pierwsze, materiał wykonania. Najczęściej wykorzystywane materiały to ergonomiczne nakładki żelowe, skutecznie odprowadzające wilgoć oraz nakładki silikonowe, przeznaczone dla bardziej wymagających klientów.

Drugą istotną kwestią jest rozmiar i sposób montażu nakładek na siodełko. Ważne, aby rozmiar był dopasowany do wymiarów Twojego siodełka, a sposób zamontowania zapewniał, że nakładka nie zsunie się podczas jazdy.

Autor
Współautorem publikacji jest sklep internetowy iroman.pl – sklep sportowy m.in. z częściami rowerowymi, odzieżą sportową i odżywkami
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments