Wyburzanie budynków - najczęściej stosowane metody i techniki

Wyburzanie budynków – najczęściej stosowane metody i techniki

Warto przeczytać

Sposób zburzenia budynku zależy od wielu czynników, warto więc skorzystać z usług sprawdzonej załogi wyburzeniowej, która odpowiednio dopasuje go do sytuacji. Ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, wybierając technikę rozbiórki, jest na przykład obszar, na którym znajduje się budynek. Bardzo istotne są również takie czynniki jak zastosowane materiały budowlane, wielkość budynku oraz sposób usuwania gruzu. Dopiero po rozpatrzeniu wszystkich tych kwestii, ekipa rozbiórkowa podejmuje decyzję o wyborze techniki wyburzeniowej.

Metoda nr 1 – rozbiórka selektywna 

Technika ta cieszy się ogromną popularnością, a przy tym jest ze wszystkich metod rozbiórkowych najbardziej ekologiczna. Dzięki jej zastosowaniu można odzyskać, wykorzystać ponownie lub poddać recyklingowi materiały porozbiórkowe. Zasada jest bardzo prosta – budynek jest wyburzany od wewnątrz i od zewnątrz w sposób selektywny. Oznacza to, że dokonuje się osobno rozbiórki elementów drewnianych, ceglanych, metalowych czy betonowych, dzięki czemu możliwe jest poddanie ich recyklingowi. Materiały te mogą zostać później wykorzystane ponownie. Na przykład z gruzu można wykonać kruszywo, które stosuje się jako podbudowę dróg. 

Metoda nr 2 – wyburzenie poprzez implozję 

Implozja jest bez wątpienia techniką najbardziej widowiskową. Jej efektem ma być zburzenie się budynku od środka na zewnątrz. W tym celu wykorzystuje się materiały wybuchowe, które wybijają główne podpory pionowe budynku. Aby wyburzenie przebiegło pomyślnie i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, bardzo ważne jest odpowiednie rozmieszczenie ładunków wybuchowych i przede wszystkim – kolejność ich detonacji. Nie można również zapomnieć o niekontrolowanym rozrzucie odłamków – aby mu zapobiec, montuje się specjalne osłony. Implozja stosowana jest najczęściej w wyburzaniu wysokich konstrukcji, na przykład kominów lub wież. 

Metoda nr 3 – wyburzanie za pomocą kuli i żurawia

To metoda rozbiórkowa budynku, która ma najdłuższą tradycję. Najczęściej jest stosowana przy wyburzaniu wysokich obiektów betonowych. Mimo że jest wypierana przez inne, bardziej zaawansowane technologicznie metody, to wciąż uważa się ją za jedną z najbardziej skutecznych podczas kruszenia ścian murowanych. Ponadto technika ta wymaga wielkiej precyzji i ostrożności – polega na manipulowaniu kulą ważącą około 60 ton, zawieszoną na ramieniu żurawia, dźwigu lub innego ciężkiego sprzętu. Budynek jest więc po prostu miażdżony poprzez powtarzające się uderzenia kulą. Fachowiec zajmujący się wyburzaniem nie może pozwolić sobie na chybienie kulą – mogłoby to wówczas doprowadzić do przeciążenia i w efekcie przechylenia dźwigu. Metoda ta dość inwazyjnie oddziałuje na otoczenie, ponieważ przy jej użyciu wytwarza się dużo hałasu, wibracji i kurzu. 

Metoda nr 4 – Rozbiórka koparką o wysokim zasięgu 

Metodę tę wykorzystuje się podczas wyburzania budynków o wysokości wyższej niż 20 metrów. Stosuje się wówczas maszynę bazową, na przykład koparkę, wyposażoną w długie ramię służące do wyburzania, które składa się z aż trzech sekcji bądź wysięgnika teleskopowego. Ponadto taka koparka jest uzbrojona w nożyce, młotek lub kruszarkę – są one przymocowane na końcu ramienia koparki i służą do rozbierania konstrukcji od góry do dołu. Pozwala to na efektywne sortowanie elementów budynku – duże fragmenty są zazwyczaj usuwane, po czym specjaliści z ekipy rozbiórkowej dzielą je na kawałki i dokonują selekcji. Koparki o wysokim zasięgu mają bardzo szerokie zastosowanie, używa się ich zarówno przy rozbiórkach budowli murowanych i żelbetowych, jak również stalowych i mieszanych. Co więcej, wielu ekspertów uważa, że jest to najbezpieczniejsza technika wyburzeniowa. 

Najczęściej stosowane techniki podczas wyburzania budynków

Wybór techniki wyburzeniowej jest uzależniony od wielu czynników. Jedną z najważniejszych kwestii decydujących o wyborze metody jest rodzaj budynku. W przypadku kominów i wież, najczęściej stosuje się wyburzenie przez implozję. To zdecydowanie najszybszy sposób w przypadku wysokich konstrukcji. Inną, starszą i rzadziej stosowaną metodą przy budynkach o dużej kubaturze, jest wyburzanie za pomocą kuli i żurawia. Ze względu na jej inwazyjność, traci ona jednak w ostatnich latach na popularności. Najbezpieczniejszą techniką wyburzeniową stosowaną w przypadku budynków wyższych niż 20 metrów jest rozbiórka koparką o wysokim zasięgu. Jej najważniejsza cecha to wszechstronność wykorzystywania. Z kolei metodą najbardziej ekologiczną jest rozbiórka selektywna, dzięki której możliwe jest poddanie pozostałych materiałów recyklingowi i ich ponowne wykorzystanie.

Artykuł przygotwała Trans-Ziem z Krakowa zajmująca się robotami ziemnymi i wyburzeniami.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments