Wylewanie posadzki betonowej – pierwsza pomoc

Wylewanie posadzki betonowej – pierwsza pomoc

Aktulności

Jednym z kluczowych elementów domu jest posadzka betonowa. Wykonana zgodnie ze sztuką budowlaną ma właściwości izolacyjne – zapobiega uciekaniu ciepła z pomieszczeń i przedostawaniu się do nich wilgoci. Posadzka musi pozostać w nienaruszonym stanie przez długie lata, dlatego wykonanie jej powinno być zgodne z zasadami i precyzyjne. Warto wiedzieć, że wszelkie błędy popełnione na tym etapie budowy domu, na wierzch wychodzić będą dopiero po latach, a ich naprawa jest bardzo kosztowna. Dlatego należy zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi wylewania posadzek betonowych. Nawet jeśli nie planujemy wykonać posadzki samodzielnie tylko wynajmujemy w tym celu firmę, to pamiętać trzeba, że fachowcy też mogą popełnić jakiś błąd i nie przyznać się do niego w obawie przed utratą zlecenia. Jeśli sami nie będziemy wiedzieli, jak wyglądają poszczególne etapy wylewania posadzek betonowych, łatwo będzie nas oszukać. Aby więc zaoszczędzić swój czas, pieniądze i nerwy, przeczytaj nasz przewodnik, w którym krok po kroku opisujemy proces wykonywania posadzek betonowych.

Jak wykonać posadzki betonowe? – etapy

Odpowiednia izolacja posadzki

Pierwszym krokiem, który musimy wykonać, zanim przystąpimy do wylewania posadzki, jest przygotowanie podłoża. Aby beton nie pochłaniał wilgoci i nie pozwalał uciekać ciepłu z pomieszczeń, potrzebna jest izolacja posadzki betonowej. Do izolacji wykorzystujemy folię budowlaną, pamiętając, by wybrać jak najlepszy materiał, który da nam 100% pewności dobrze wykonanej roboty. Źle zaizolowana posadzka może doprowadzić do pojawienia się wilgoci w domu, a co za tym idzie do wytworzenia się grzyba na ścianach, dlatego nie możemy dopuścić, aby etap ten został pominięty lub wykonany po macoszemu.

Docieplenie posadzki betonowej

Niestety do ochrony pomieszczeń przed utratą ciepła, sama izolacja nie wystarczy. Potrzebne jest jeszcze docieplenie posadzki wykonane za pomocą styropianu. Nie możemy jednak użyć tego samego styropianu, który stosujemy przy ocieplaniu budynków, ponieważ na elewację potrzebny jest styropian gruby, 15-20 centymetrowy, zaś do docieplenia posadzki wystarczy materiał o grubości zaledwie 5 cm. Bardzo ważne jest, aby styropian był odpowiednio twardy.

Styropian układamy w sposób warstwowy, naprzemienny, co pozwoli nam zminimalizować powstawanie mostków cieplnych, przez które możemy tracić ciepło. Następnie wszystkie łączenia uzupełniamy za pomocą pianki poliuretanowej.

Wylewanie posadzki betonowej – pierwsza pomoc
Wylewanie posadzki betonowej – pierwsza pomoc

Zbrojenie posadzki betonowej

Posadzka musi być trwała, twarda i stabilna, a taki efekt osiągniemy poprzez zbrojenie posadzki betonowej. Do zbrojenia posadzki wykorzystujemy siatkę zbrojeniową o średnicy 4 mm.

Pamiętaj – posadzka betonowa nie może być połączona z murem! Takie połączenie doprowadzi do powstawania dodatkowych naprężeń podczas „pracy” domu. W etapie zbrojenia posadzki, za pomocą dybli dylatacyjnych, styropianu lub pianki dylatacyjnej, wykonujemy szczeliny dylatacyjne

Plastyfikatory do betonu

Na rynku dostępna jest cała masa specjalistycznej chemii do betonu, która znacząco poprawia jego właściwości fizyczne. Plastyfikatory, bo o nich mowa, odpowiedzialne są za przyspieszenie lub spowolnienie wiązania betonu, zwiększają jego plastyczność, a nawet czynią beton mrozoodpornym. Warto więc skorzystać z tak wartościowych dodatków i ułatwić sobie pracę.

Wykonanie posadzki betonowej – tradycja kontra maszyna

Posadzkę betonową możemy wykonać na dwa sposoby – tradycyjny lub przy użyciu specjalistycznej maszyny. Tradycyjny sposób polega na ręcznym wymieszaniu odpowiednich proporcji składników, a następnie rozprowadzeniu mieszanki po izolacji. Sposób ten jest prosty i nieskomplikowany, ale bardzo czasochłonny i męczący.

W celu oszczędzenia czasu i siły warto sięgnąć po profesjonalny agregat do mieszania i podawania betonu. Miksokret (mixokret), bo o nim mowa, bardzo szybko i sprawnie przygotowuje mieszankę, a następnie podaje ją we wskazane miejsce. Oczywiście nie warto inwestować w tak drogi sprzęt, zwłaszcza mając do wykonania tylko jedną budowę, jednak wiele firm wypożycza agregat i z tej opcji zdecydowanie opłaca się skorzystać. Miksokret pozwoli zaoszczędzić nie tylko czas, ale także siłę, potrzebną do budowy reszty domu.

Wylewanie posadzki betonowej – pierwsza pomoc
Wylewanie posadzki betonowej – pierwsza pomoc

Poziomowanie posadzki betonowej

Nikt z nas nie chciałby chodzić po krzywej i nierównej podłodze, na której ciężko ustawić coś prosto, a nie pod skosem. Dlatego poziomowanie posadzki betonowej jest bardzo ważnym etapem, którego nie można pominąć. Do poziomowania posadzki używamy niwelatora oraz łaty aluminiowej (posadzkarskiej). Warto pamiętać, że choć dłuższa łata sprawi, że praca pójdzie nam szybciej, a efekt będzie korzystniejszy, to jednak praca dwumetrową linijką wymaga nie lada wprawy.

Zacieranie posadzki betonowej

Gdy beton jest wilgotny, a nasz but zatapia się w nim na około 3 mm, nadchodzi czas na zacieranie posadzki. W tym etapie ponownie mamy do wyboru dwie metody. Metoda tradycyjna, to zacieranie posadzki za pomocą pacy posadzkarskiej – zadanie łatwe, ale czasochłonne i kosztujące nas dużo siły. Metoda tradycyjna to zacieranie posadzki za pomocą zacieraczki elektrycznej. Także w tym przypadku zakup specjalistycznego sprzętu na jedną budowę mija się z celem, ale już wypożyczenie sprzętu przyniesie nam wiele korzyści.

Pamiętaj koniecznie o zakupie klapek lub butów posadzkarskich, dzięki którym nie zniszczysz wciąż wilgotnej nawierzchni. Ostatecznie użyj klapek z przytwierdzonym do spodu styropianem, będą działać podobnie.

Wylewanie posadzki betonowej – pierwsza pomoc
Wylewanie posadzki betonowej – pierwsza pomoc

Artykuł powstał z współpracą firmy posadzkarskiej https://sklep.techbau.pl/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments