vWymiana kas fiskalnych na kasy fiskalne online- dla kogo i do kiedy?

Wymiana kas fiskalnych na kasy fiskalne online- dla kogo i do kiedy?

Aktulności Warto przeczytać

Jak już wiadomo, Minister Finansów w swoim rozporządzeniu z dnia 10 czerwca 2020 roku, ogłosił iż następuje konieczność wymiany tradycyjnych kas fiskalnych, które prowadzą elektroniczny lub papierowy zapis ewidencji sprzedaży, na kasy fiskalne online. Jak łatwo się domyślić, panująca pandemia COVID-19 nie ułatwiła życia polskim przedsiębiorcom, którzy obecnie kalkulują jedynie straty. Mimo wszystko został na nich nałożony obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży za pośrednictwem kas online. Nie mniej jednak, terminy dla poszczególnych branż, z uwagi na niezwykle trudną sytuację uległy zmianie. Kto więc i do kiedy musi wywiązać się z obowiązku zainstalowania kas fiskalnych online?

Wymiana kas fiskalnych- styczeń 2021

Od stycznia tego roku niestety, kilka branż nie może prowadzić już papierowej lub elektronicznej ewidencji sprzedaży. Mimo, że zostały one niezwykle brutalnie dotknięte przez panującą pandemię, nie mogą one skorzystać z przesuniętego terminu na lipiec. Kto więc już musiał wymienić kasę fiskalną na kasę fiskalną online? Okazuje się, że branża gastronomiczna, hotelarska, a także przedsiębiorcy handlujący węglem, którzy pierwotnie mieli się zaopatrzyć w takie kasy już w lipcu ubiegłego roku. Nie mniej jednak, wyrok ten został odroczony do dnia 1 stycznia bieżącego roku. Oznacza to, że od tego dni rejestracja sprzedaży na kasie fiskalnej online jest obowiązkowa w przypadku kiedy:

  • przedsiębiorcy świadczą usługi związane z wyżywieniem w stacjonarnych placówkach gastronomicznych- także tych które działają sezonowo.
  • przedsiębiorcy świadczą usługi zakwaterowania, nawet krótkotrwałego.
  • przedsiębiorcy trudnią się sprzedażą brykietu i paliw, które wytwarzane są z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu.

Nie mniej jednak, należy wspomnieć, że firmy działające w wyżej wymienionych branżach dostały pewną alternatywę. Zamiast kasy fiskalnej online, pod postacią urządzenia, mogą w dalszym ciągu korzystać z kasy wirtualnej, czyli kasy rejestrującej pod postacią zwykłego oprogramowania. Kasa taka jest niczym więcej jak aplikacją, możliwą do zainstalowania na smartfonie. Jednak należy mieć na uwadze, że stosowanie tego typu wirtualnej kasy jest jedynie możliwością, a nie obowiązkiem. Przepisy, które zezwalają na wykorzystanie takiej alternatywy weszły w życie z dniem pierwszego czerwca ubiegłego roku. Nie ma co się jednak łudzić, że tego typu wirtualne kasy od razu weszły na rynek. Okazuje się bowiem, że producenci takich kas muszą uzyskać w pierw odpowiednie certyfikaty i spełnić określone normy. O wiele lepiej jest więc zaopatrzyć się kasę fiskalną online w postaci dopuszczonego do użytku urządzenia.

Wymiana kas fiskalnych- lipiec 2021

Dla niektórych branż, termin wymiany kasy fiskalnej tradycyjnej, na kasę fiskalną online został wydłużony do 1 lipca bieżącego roku. Początkowo, branże te również musiały dokonać wymiany wraz z dniem pierwszego stycznia 2021 roku. Nie mniej jednak, na nowy sposób rejestrowania transakcji w lipcu, będą musieli przejść przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi związane z:

  • branżą fryzjerska, czyli wszelkie gabinety fryzjerskie i barberskie
  • branżą kosmetyczną
  • branżą kosmetologiczną
  • branżą budowlaną
  • branżą opieki medycznej- głównie chodzi tu o lekarzy, a także lekarzy dentystów
  • branżą prawniczą
  • branżą fitness- głównie chodzi tu o przedsiębiorców prowadzących obiekty, służące poprawie kondycji fizycznej, jedynie w zakresie wstępu na obiekt.

Pozostali przedsiębiorcy, którzy nie zostali ujęci w żadnej z grup, teoretycznie mają czas na wymianę narzędzia rejestrującego ewidencję sprzedaży do 2023 roku. Nie mniej jednak muszą oni liczyć się z tym, że produkcja tradycyjnych kas fiskalnych została wstrzymana, a co za tym idzie nie będą mieli oni już możliwości zakupu tego typu urządzenia. Mogą więc oni z nich korzystać jedynie, do czasu ich całkowitego zużycia się, Obowiązek wymiany nastąpi jednak najwcześniej w roku 2023. Warto wiedzieć także, że nie będzie już możliwości naprawy zużytego sprzętu, ani jego wymiany.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments