Zakupy sprzętów elektronicznych przez Internet - sprawdź, na co zwrócić uwagę

Zakupy sprzętów elektronicznych przez Internet – sprawdź, na co zwrócić uwagę

Artykuł miesiąca

Zakupy przez internet z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. W 2019 roku polski rynek e-commerce wzrósł o 30 procent i jest jednym z najbardziej dynamicznych w Europie. Obroty można liczyć już w dziesiątkach miliardów euro, co pokazuje, o jak dużej skali mówimy.

Bezpieczeństwo zakupów internetowych

Największą obawą przy zakupach w internecie jest strach przed kradzieżą pieniędzy lub równie cennych w dzisiejszych czasach danych osobowych. Przed dokonaniem transakcji należy sprawdzić, czy strona, z której korzystamy, jest zabezpieczona certyfikatem https. Świadczy o tym symbol zamkniętej kłódki po lewej stronie adresu. Nie wolno dokonywać płatności i podawać swoich danych jeśli strona nie ma aktualnych certyfikatów.

Płatność kartą

Jeśli sklep umożliwia taką opcję, warto wykonać płatność przy użyciu karty, a nie przelewu. W razie problemów, wystawca karty może zastosować tzw. chargeback. Po wypełnieniu odpowiedniego formularza, w którym zostaną opisane nieprawidłowości, pieniądze wrócą na nasze konto. Jest to dodatkowy sposób na zabezpieczenie się przed nieuczciwymi sprzedawcami.

Zakupy w internecie a gwarancja

Do obaw w związanych z zakupami w sieci dochodzą również potencjalne problemy z realizacją gwarancji. Robiąc zakupy w dużym sklepie, który jest autoryzowanym sprzedawcą, nie będziemy mieli problemów w przypadku uszkodzenia sprzętu wynikającego z winy producenta. Problem może pojawić się przy zakupach na serwisach aukcyjnych od drobnych sprzedawców. Czasami okazuje się, że po roku chcemy dokonać reklamacji, a sklep sprzedawcy już nie istnieje. Zrealizowanie wówczas procesu reklamacji jest praktycznie niemożliwe.

Czas dostaw

W dobrych sklepach internetowych zawsze znajdziemy informacje o czasie realizacji zamówienia. Jeśli sprzedawca posiada towar na magazynie lub ma odpowiednią umowę z dostawcą, to w większości przypadków paczka zostanie nadana w ciągu 24 godzin od zamówienia. Często okazuje się, że paczkę otrzymamy już następnego dnia, jeśli zamówienie zostanie złożone w godzinach przedpołudniowych. Należy uważać na sprzedawców, którzy nie podają czasu realizacji zamówienia i metody wysyłki. Zdarza się, że paczka będzie wysłana np. z Chin, a czas realizacji zamówienia będzie wynosił kilka tygodni.

Gdzie kupować elektronikę w sieci?

Przy zakupach w internecie warto korzystać z usług dużych i sprawdzonych sklepów. Dla przykładu techwish jest oficjalnym partnerem handlowym znanych firm produkujących elektronikę. Do zalet sklepu należy również zaliczyć możliwość obejrzenia i odbioru towaru stacjonarnie. Pozwoli to na porównanie sprzętu i wybór optymalnego rozwiązania.

Opinie w sieci

Przed dokonaniem zakupu warto również sprawdzić opinie o sklepie w sieci. W pierwszej kolejności warto udać się na strony porównywarek cenowych. Dobrym źródłem informacji są również specjalistyczne fora. Ich użytkownicy to często osoby zaawansowane w danej dziedzinie. Dzięki temu wiemy, że uzyskane opinie są wiarygodne, a z usług polecanych sklepów rzeczywiście warto skorzystać.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments